اخذ کد کارگاهی

هر کارفرمایی ۱۵ روز بعد از تأسیس شرکت باید برای بیمه کردن کارگران خودش اقدام کنه. برای بیمه کردن کارفرما باید به یکی از شعبه‌های بیمه که نزدیک شرکتش هست مراجعه کنه و با ارائۀ مدارک ثابت کنه که صاحب یک کسب‌وکاره و بعد کد کارگاهی بگیره. کد کارگاهی به کارفرما اجازه میده که برای کارگرانش لیست بیمه رد بکنه.

اما سؤالی که مطرح میشه اینه که اصلاً کارگاه چیه و چه کسانی باید کد کارگاهی داشته باشن؟

کارگاه چیست؟

بر اساس مادۀ ۴ قانون کار کارگاه به جایی گفته میشه که کارگر به درخواست کارفرما در اونجا کار می‌کنه و در ازای کار حقوق دریافت می‌کنه. در کنار محل کار کارگر تمام تأسیسات اون محل نظیر سالن غذاخوری، نمازخانه، اتاق استراحت و… هم جزئی از کارگاه به حساب میان.

بنابراین باید گفت که تمام مشاغل به‌نوعی کارگاه هستن و همه باید کدکارگاهی دریافت کنن.

کد کارگاهی چیست؟

کدکارگاهی عددی ۱۰ رقمیه که هر کسب‌وکاری باید اون رو داشته باشه. طبق قانون هر شرکتی موظفه کارمندان و کارگران خودش رو بیمه کنه و هر نوع قراردادی خلاف این موضوع باطله. به همین دلیل هر شرکتی ۱۵ روز بعد از تأسیس باید در ادارۀ بیمه برای خودش پرونده تشکیل بده و این کد ۱۰ رقمی رو دریافت کنه. بعد از اون کارفرما باید هرماه لیست تمام کارمندان و کارگرانش رو به بیمه ارائه بده تا برای اون‌ها هم شمارۀ بیمه صادر بشه و هم تحت پوشش بیمه قرار بگیرن و بتونن از بیمه استفاده کنن.

هر شخص حقیقی و حقوقی می‌تونه کد کارگاهی بگیره اما مراحل دریافت این کد برای اشخاص حقیقی، حقوقی و پیمانکارها کمی متفاوته.

اخذ کد کارگاهی 2

شمارۀ بیمه چیست؟

همون‌طور که گفتیم کارفرما بعد از دریافت کدکارگاهی باید برای کارمندانش لیست بیمه رد کنه. زمانی که کارفرما برای بار اول این کار رو انجام میده همراه با اسامی کارمندها باید اصل و کپی شناسنامۀ اون‌ها رو هم به شعبۀ بیمه تحویل بده تا برای هر کارمند شمارۀ بیمۀ جداگانه‌ای صادر بشه. هر فرد مشغول به کاری شمارۀ بیمۀ مجزایی داره که می‌تونه از طریق اون سوابق بیمه‌ای خودش رو بگیره یا از خدمات بیمه استفاده کنه.

شمارۀ بیمه یک عدد ۸ رقمیه و به‌نوعی کد شناسایی هر فرد به حساب میاد. به این معنی که کارفرما با استفاده از این کد می‌تونه هر ماه لیست بیمۀ کارمندانش رو به شعبۀ بیمه ارائه بده.

شرایط دریافت کد کارگاهی

برای دریافت کدکارگاهی هر شخص حقیقی یا حقوقی یا پیمانکار با مدارکی باید به ادارۀ بیمه مراجعه کنه. این مدارک برای اشخاص حقیقی و حقوقی با هم تفاوت دارن.

مدارک لازم برای دریافت کد کارگاهی اشخاص حقیقی

 • اصل و تصویر پروانۀ کسب؛
 • اصل و تصویر سند مالکیت یا اجاره‌نامۀ معتبر؛
 • اصل و تصویر مدارک شراکت و بهره‌برداری در صورت وجود شریک؛
 • اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی کارفرما؛
 • قبوض آب، برق، تلفن در صورتی که کارگاه جواز نداشته باشه.

بعد از تکمیل و تحویل این مدارک، ادارۀ بیمه باید اون‌ها رو تأیید کنه. اگر صحت مدارک تأیید بشه و مشکلی در روند تکمیل اطلاعات پیش نیاد تقریباً سی روز بعد از درخواست کد کارگاهی صادر میشه.

مدارک لازم برای دریافت کد کارگاهی اشخاص حقوقی

 • نامۀ تأسیس شرکت؛
 • اصل و تصویر روزنامۀ رسمی تأسیس شرکت؛
 • اصل و تصویر اظهارنامۀ ثبت شرکت‌ها یا موافقت اصولی؛
 • اصل و تصویر تمام صفحات اساس‌نامه؛
 • اصل و تصویر سند مالکیت یا اجاره‌نامۀ محل شرکت؛
 • تصویر قبض تلفن.

شعبۀ بیمه بعد از تأیید صحت مدارک، بعد از سی روز کد کارگاهی رو صادر می‌کنه و صدور اون رو به‌صورت کتبی به شرکت اعلام می‌کنه.

اخذ کد کارگاهی 3

دریافت کد کارگاهی پیمانکاران

طبق مادۀ ۳۸ قانون تأمین اجتماعی کارفرما می‌تونه کاری رو به پیمانکار بسپاره اما این کار قوانینی داره که باید در قرارداد ذکر بشه. مهم‌ترین بخش قرارداد اینه که پیمانکار باید متعهد بشه کارگرانش رو بیمه می‌کنه و کل حق بیمۀ اون‌ها رو هم در طول مدت انجام کار پرداخت می‌کنه. بعد از امضای قرارداد پیمانکار باید قرارداد رو به شعبۀ بیمه ببره و کدکارگاهی در ردیف پیمان بگیره.

نکات تکمیلی

 • کد کارگاهی اشخاص حقیقی با تغییر مکان کارگاه تغییر می‌کنه. کارفرما باید این تغییرات رو در اولین فرصت به شعبۀ بیمه اطلاع بده.
 • کد کارگاهی اشخاص حقیقی با تغییر فعالیت شرکت تغییر می‌کنه و کارفرما باید برای دریافت کد کارگاهی جدید اقدام بکنه.
 • کد کارگاهی اشخاص حقوقی با تغییر مکان یا فعالیت تغییر نمی‌کنه و شرکت‌ها تا زمان انحلال می‌تونن از همون کد اولیه استفاده کنن.
 • طبق قانون دفاتر اسناد رسمی جزء اشخاص حقیقی به حساب میان و هنگام تغییر مکان باید کد کارگاهی جدید بگیرن.

دریافت کد کارگاهی با پارسه

آشنایی با مراحل دریافت کدکارگاهی برای هر کارفرما و صاحب کسب‌وکاری لازم و ضروریه. شاید در نگاه اول دریافت این کد کار چندان مشکلی به نظر نرسه اما گاهی یک نقص کوچیک در مدارک یا آشنا نبودن با روال کار می‌تونه دریافت کد رو به تأخیر بندازه. بنابراین بهترین راه برای دریافت این کد کمک گرفتن از یک فرد آگاه و متخصصه. کارشناسان پارسه باافتخار آمادۀ ارائۀ راهنمایی‌های لازم به شما هستند.

اگر این مطلب برایتان مفید بود به اشتراک بگذارید
پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست