اخذ گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران

تمامی شرکت‌هایی که قصد شرکت در پروژه‌های دولتی و غیر دولتی را دارند، علاوه بر اینکه داشتن رتبه پیمانکاری مزیت بسیار ارزشمندی است و نشان از اعتبار آن شرکت است، بایستی دارای گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE نیز باشند. به بیانی دیگر، برای کلیه شرکت‌های پیمانکاری که قصد شرکت در پروژه‌های دولتی و غیره دولتی را دارند، داشتن گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE الزامی می‌باشد.

اگر بخواهیم دو لازمه بسیار مهم که یک شرکت پیمانکاری باید از آن‌ها برخوردار باشد تا مجاز به شرکت در مناقصات دولتی باشد را نام ببریم، باید به موارد ذیل اشاره نمود :

 • گواهی رتبه یا گرید پیمانکاری
 • گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE

در خصوص گواهی رتبه پیمانکار، مفصل در مقالات متعددی به بحث و بررسی و فرایند اخذ آن پرداخته‌ایم که با جستجو در سایت پارسه می‌توانید به آن مطالب دسترسی یابید.

اما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی جایگاه و اهمیت گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE پرداخته و روند اخذ آن را حد ممکن تشریح نماییم.

مطالبی که در ادامه مطالعه خواهید نمود، روند و اطلاعاتی است که نیاز است در صورت تمایل به اخذ گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE به طور کامل از آن‌ها مطلع باشید. چنانچه پس از مطالعه این مطالب، سؤال و یا نیاز به راهنمایی خاصی در خصوص اخذ گواهی صلاحیت ایمنی داشتید، کارشناسان ثبت پارسه با افتخار آماده ارائه راهنمایی‌های لازم به شما هستند.

مزایای گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE

رسالت وزارت کار و تامین اجتماعی و همچنین و برخی از مراجع ذیربط در خصوص ایمنی محیط کار و به خصوص انجمن صنفی و مسئولین ایمنی و بهداشت کار این است که در محیط‌های کارگاهی ایمنی مهم‌تر از کار است. به بیانی دیگر محیط کار باید به گونه‌ای باشد تا نیروی فعال در کارگاه‌ها بدون هر گونه دغدغه و نگرانی در محیطی بی خطر فعالیت نماید.

از آنجایی که متاسفانه برخی از پیمانکاران با عدم رعایت اصول ایمنی و سلامت محیط، جان نیروهای کار را به خطر می‌اندازند و از این رو باعث ایجاد حوادثی بعضاً جبران ناپذیر می‌گردند، وزارت کار و تامین اجتماعی و انجمن صنفی و مسئولین ایمنی و بهداشت کار مبادرت به برگزاری  دوره‌های آموزشی و اعطای گواهینامه HSE ( صلاحیت ایمنی ) برای شرکت‌های پیمانکاری می‌نمایند.

اگر بخواهیم در بیانی کلی هدف از برگزاری دوره‌های صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE را بیان نماییم، می‌توان گفت که هدف از برگزاری این دوره‌ها و اعطای گواهینامه صلاحیت ایمنی، این است که پیمانکاران با اصول ایمنی و بهداشت محیط کار به طور کامل آشنا شده و با تمرکز بر این اصول، محیط کار را برای نیروهای کار به محیطی امن و بی خطر تبدیل کنند، تا نیروهای کار دغدغه‌ای جز تمرکز بر انجام صحیح وظایف محوله خود نداشته باشند.

هدف گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاری

گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران

همان‌طور که در معرفی گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکار HSE اشاره شد، هدف از برگزاری دوره‌های آموزشی و اعطای گواهینامه صلاحیت ایمنی، این است که پیمانکاران با اصول ایمنی و بهداشت محیط کار به طور کامل آشنا شده و با تمرکز بر این اصول، محیط کار را برای نیروهای کار به محیطی امن و بی خطر تبدیل کنند، تا نیروهای کار دغدغه‌ای جز تمرکز بر انجام صحیح وظایف محوله خود نداشته باشند.

اگر بخواهیم به طور کلی اهدافی را که وزارت کار و تامین اجتماعی و انجمن صنفی و مسئولین ایمنی و بهداشت کار از صدور گواهینامه صلاحیت به دنبال آن هستند را نام ببریم، می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 • ارائه تعریفی روشن و دقیق از الزامات ایمنی محیط‌های کار که باید توسط پیمانکار در محیط‌های کار به طور کامل و دقیق رعایت گردد.
 • طراحی و تدوین یک استراتژی روشن جهت مدیریت پیشگیرانه ایمنی پیمانکاری.
 • توجه به مقررات و رعایت کامل دستورالعمل‌های ایمنی در فعالیت‌های پیمانکاری.
 • شناسایی دقیق عوامل خطرساز در محیط‌های کار و مدیریت یا حذف آن‌ها.
 • ایمن سازی اصولی محیط کار جهت کاهش حوادث احتمالی ناشی از کار.

شرایط لازم جهت اخذ گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE

اخذ گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE توسط شرکت‌های متقاضی، نیازمند برخورداری آن‌ها از برخی شرایط لازم است که عدم وجود هر یک مانعی است تا آن شرکت گواهی صلاحیت ایمنی را دریافت نماید.

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، شرکت‌های پیمانکاری متقاضی اخذ صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE باید قبلاً گواهینامه صلاحیت پیمانکاری یا همان رتبه بندی پیمانکار را از سازمان مدیریت اخذ نموده باشند و همچنین دارای یک کارگاه فعال باشند که در آن مقررات وزارت کار به طور کامل رعایت گردد. لازم به ذکر است که فعال بودن کارگاه نیازمند آن است که شرکت دارای کد کارگاهی برای دفتر مرکزی و کارگاه و بیمه پرسنل باشد.

علاوه بر موارد فوق الذکر، شرکت‌های متقاضی دریافت گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE نیازمند برخورداری از شرایط دیگری هستند که در ادامه به بررسی و بیان برخی از مهم‌ترینِ این شرایط خواهیم پرداخت.

 • مدیرعامل شرکت متقاضی دریافت گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE باید حداقل دارای مدرک دیپلم باشد.
 • مدیرعامل بایستی یک دوره ۱۶ ساعته را که توسط کانون انجمن صنفی مسئولین ایمنی و بهداشت کار برگزار می‌شود را طی نماید.
 • متقاضیان اخذ گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE بایستی به ازای هر ۱۸ الی ۲۵ نفر کارگر، یک نفر را که حداقل دارای مدرک تحصیلی کارشناسی در یکی از رشته‌های فنی و مهندسی باشد را به عنوان مسئول ایمنی معرفی نمایند.
 • مسئولین ایمنی اولاً باید به صورت تمام وقت در شرکت حضور داشته باشند و ثانیاً می‌بایست دوره‌های آموزشی لازم را طی کرده و موفق به قبولی در آزمون‌های مربوطه شده باشند. در صورتی که مسئولین ایمنی در هر یک از دوره‌های آموزشی موفق به کسب نمره قبولی نشوند، باید مجدد در کلاس‌ها حضور بیابند. دوره‌های آموزشی مورد نیاز به شرح ذیل می‌باشند :
 • دوره آموزشی اول با موضوع شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک است که توسط کانون انجمن صنفی مسئولین ایمنی و بهداشت کار به مدت ۱۶ ساعت برگزار می‌شود. این دوره به خصوص برای شرکت‌هایی الزامی است که موضوع فعالیت و نیز رتبه و گرید اخذ شده از سازمان مدیریت در یکی از رشته‌های نیرو، نفت و گاز و تاسیسات و تجهیزات باشد.
 • دوره آموزشی دوم توسط وزارت کار و به مدت ۴۰ ساعت برگزار می‌گردد. لازم به ذکر است که شرط حضور در این دوره آموزشی، قبولی در آزمون دوره قبلی ( شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک ) می‌باشد.
 • در صورتی که فعالیت شرکت در رشته‌هایی غیر از رشته‌های نیرو، نفت و گاز و تاسیسات و تجهیزات باشد، لازم است تا شرکت متقاضی اخذ گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE، ۵ الی ۷ نفر از کارگران را انتخاب و جهت حضور در دوره‌ی شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک که توسط کانون انجمن صنفی مسئولین ایمنی و بهداشت کار به مدت ۱۶ ساعت برگزار می‌شود، معرفی نماید.

نکته مهم : برخی مواقع ممکن است شرایط دیگری نیز از سوی مرجع صدور گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE بیان شود که اطلاع دقیق و نیز فراهم نمودن آن‌ها نیازمند مشورت با افراد متخصص و با تجربه در این حوزه باشد. مجموعه ثبت پارسه با بهره‌مندی از کارشناسان خبره این حوزه، آمادگی همراهی با شرکت‌هایی است که تمایل به اخذ گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE را دارند. تنها کافی است با کارشناسان مجموعه ثبت پارسه تماس بگیرید.

گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران

مدارک لازم جهت اخذ صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE

مشابه تمامی گواهینامه‌ها ، اخذ گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE نیز نیازمند ارائه مدارکی از سوی متقاضی می‌باشد. مدارکی که به عنوان الزامات دریافت گواهینامه صلاحیت ایمنی به شمار می‌آیند، پس از تحویل به مرجع صدور گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE ، مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت عدم وجود مشکل در مدارک و پذیرش نهایی آن، گواهی از سوی مرجع صدور ( وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ) ، برای متقاضیان تایید شده صادر می‌گردد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE به شرح ذیل می‌باشد :

 • ارائه یک نسخه از اساسنامه شرکت
 • ارائه تصویری از روزنامه رسمی تاسیس شرکت و روزنامه آخرین تغییرات شرکت ( در صورت وجود )
 • ارائه تصویری از شرکت نامه ، تقاضانامه و اظهارنامه
 • کپی برابر با اصل شده کارت ملی و شناسنامه کلیه سهامداران ، هیئت مدیره، مسئولین ایمنی و کارگران
 • ارائه تصویری از اظهارنامه مالیاتی شرکت
 • ارائه کد اقتصادی شرکت
 • ارائه تصویری از گواهینامه رتبه بندی دریافت شده از سازمان مدیریت
 • ارائه تصویری از سند ملکی و یا اجاره نامه رسمی دفتر مرکزی
 • ارائه مدارک مورد نیاز دال بر فعال بودن کارگاه
 • ارائه گواهینامه دوره‌های ضروری که باید طی شده باشند
 • ارائه کلیه فیش‌های واریزی جهت دوره‌های آموزشی طی شده
 • ارائه لیست کاملی از بیمه و فیش حقوقی پرسنل شرکت
 • ارائه یک نسخه از قراردادهای کاری پرسنل با شرکت
 • ارائه کلیه موافقت‌نامه‌های ۴ سال اخیر به همراه اسناد مثبت مالی

مراحل اخذ گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE

متقاضیان اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی نیاز است تا از طریق سایت svcc.mcls.gov.ir اقدام نمایند. در گذشته مراحل اخذ گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE به صورت حضوری صورت می‌گرفت که واقعاً زمان‌بر بود. اما با راه اندازی این سامانه روند اخذ گواهی کوتاه‌تر شده است.

با وجود اینکه سامانه ثبت درخواست گواهینامه صلاحیت ایمنی باعث کوتاه شدن پروسه اخذ گواهی شده است، اما انجام صحیح مراحل آن نیازمند بهره‌گیری از مشاوره افرادی است که در این حوزه تجربه و تخصص لازم را دارند. چنانچه بدون تجربه نسبت به ثبت درخواست اقدام نمایید، این امکان وجود دارد تا در مراحل ثبت و حتی گردآوری مدارک مورد نیاز دچار اشتباه شده و همین امر باعث می‌شود تا روند بررسی درخواست شما به پروسه‌ای طولانی و حتی پر هزینه تبدیل شود. از این رو پیشنهاد ما این است که حتماً از مشورت افراد با تجربه استفاده نمایید.

چنانچه سؤال و یا نیاز به راهنمایی خاصی در خصوص اخذ گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE داشتید، کارشناسان ثبت پارسه با افتخار آماده ارائه راهنمایی‌های لازم به شما هستند.

گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران

مراحل مورد نیاز جهت اخذ گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE به شرح زیر است:

 • ثبت درخواست و طی نمودن تمامی مراحل مورد نیاز در سامانه تایید صلاحیت مسئولین ایمنی
 • ثبت نام و طی نمودن تمامی مراحل از طریق سامانه اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران
 • ارائه کلیه مدارک مورد نیاز به مرجع صدور گواهینامه صلاحیت ایمنی ( انجمن مسئولین ایمنی و بهداشت کار )
 • ارسال پرونده از سوی متقاضی به اداره کار استان
 • در صورت تایید مدارک ارسالی، تعیین وقت بازرسی از محل پیمانکاری
 • صدور گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران

در پایان امیدواریم که نکات ارائه شده در خصوص گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE برای شما مفید بوده باشد. چنانچه در خصوص گواهینامه صلاحیت ایمنی نیاز به مشاوره یا راهنمایی خاصی دارید، کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

اگر این مطلب برایتان مفید بود به اشتراک بگذارید
پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

درخواست خدمات

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
فهرست