تمدید و ارتقای رتبه

تمدید و ارتقای رتبه یکی از مهم‌ترین موضوعاتیه که شرکت‌های دارای رتبه همیشه با اون سروکار دارن. رتبه‌هایی که شرکت‌ها برای شرکت در مناقصات دولتی و برای دریافت پروژه از سازمان‌ها و نهادهای دولتی دریافت می‌کنن اغلب تاریخ اعتبار معینی داره و پس از پایان اعتبار باید اون‌ها رو تمدید کرد.

به‌علاوه، شرکت‌ها اغلب برای دریافت رتبۀ بالاتر تلاش می‌کنن و دریافت رتبۀ بالاتر نیازمند برخورداری از شرایط خاصیه.

ما پیش‌تر و در مقالاتی مجزا دربارۀ اخذ رتبه صحبت کردیم. اما باید بگیم که مراحل تمدید و ارتقای رتبۀ شرکت مراحلی داره که با توجه به حوزۀ فعالیتی شرکت‌ها تعیین می‌شه. در ادامه به‌طور خلاصه شرایط ارتقای رتبه در شرکت‌های گوناگون رو توضیح می‌دیم.

شرایط لازم برای تمدید رتبۀ پیمانکاری

صدور رتبه‌های ۱ و ۲ فرا استانی هست. یعنی اینکه اعطای این رتبه‌ها در حیطۀ اختیارات سازمان معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری قرار داره، اما صدور رتبه‌های ۳، ۴ و ۵ استانی هست و بر عهدۀ استانداری‌ها و معاونت فنی و عمرانی هر استانه.

اعتبار گواهی رتبه‌بندی شرکت‌ها عمدتاً ۴ ساله که پس از اتمام اعتبار گواهی، شرکت در صورت نیاز می‌تونه برای تمدید رتبه اقدام کنه. مهم‌ترین شرایط لازم برای تمدید رتبۀ پیمانکاری عبارت است از:

 • نوع شرکت دچار تغییر نشده باشه. درواقع تغییر در سهام شرکت نباید در حدی باشه که منجر به تغییر در نوع و ماهیت شرکت بشه؛
 • نام افراد امتیازآور شرکت نباید به‌عنوان افراد امتیازآور شرکت‌های دیگه ثبت ‌شده باشه؛
 • تغییری در مدیرعامل شرکت و اکثر اعضای هیئت‌مدیره رخ نداده باشه. البته جابه‌جایی این افراد با یکدیگر هیچ مانعی رو بر سر راه تمدید رتبه ایجاد نمی‌کنه؛
 • شرکت فعال باشه. فعال‌بودن شرکت منوط به داشتن پروژۀ تمام‌شده یا نیمه‌تمام هست؛
 • شرکت باید از طریق ثبت اطلاعات خودش در سامانۀ ساجات، در نظارت راهبردی ریاست جمهوری پرونده داشته باشه.

 

تمدید و ارتقای رتبه

شرایط تمدید و ارتقای رتبۀ پیمانکاری

علاوه بر شرایط ذکرشده معیارهایی هم وجود دارن که می‌تونن روند تمدید رتبۀ پیمانکار رو ساده کنن. در ادامه به بیان ۳ مورد از مهم‌ترینِ این معیارها می‌پردازیم.

میزان سرمایۀ شرکت: یکی از مواردی که با تمدید رتبه و حتی ارتقای رتبۀ شرکت‌های پیمانکاری ارتباطی مستقیم داره، میزان سرمایۀ شرکته. در حقیقت هدف از تأسیس شرکت، کسب سوده و هرچه سرمایۀ شرکت بیشتر باشه طبیعتاً سود بیشتری هم کسب می‌شه. بر این اساس افزایش سرمایۀ شرکت یک ویژگی بسیار مهمه.

ارزش ریالی پروژه‌های تمام‌شده یا نیمه‌تمام: یکی از مواردی که برای تمدید و ارتقای رتبه بسیار مهمه، ارزش ریالی پروژه‌هاییه که یا تمام شدن یا در حال تمام‌شدن هستن. هر اندازه که ارزش ریالی پروژه‌ها بیشتر باشه، شرکت متقاضی برای تمدید رتبه یا ارتقای رتبه شانس بیشتری داره.

تعداد نیروی فنی و متخصص شرکت: وجود مهندسین امتیازآور در شرکت‌ها یک امتیازه. بر این اساس افزایش نیروهای متخصص و فنی در شرکت منجر به افزایش سابقۀ کار می‌شه و  همین امر بر تسهیل روند رتبه‌بندی پیمانکاران تأثیرگذاره.

شرایط لازم برای تمدید و ارتقای رتبۀ مشاور: مشاورانی که قصد دارن برای دریافت رتبه اقدام کنند باید شرایط عمومی اخذ رتبۀ مشاوره رو داشته باشند. این شرایط رو می‌شه در ۲ دستۀ شرایط کلی و عمومی قرار داد.

شرایط کلی اخذ رتبۀ مشاور

 • شرکت ثبت‌شده باید مرتبط با موضوع فعالیت باشه؛
 • شرکت باید دارای کد اقتصادی و کد کارگاهی باشه؛
 • شرکت با توجه به رتبۀ درخواستی (۱و ۲ و ۳)، باید دارای مهندسین امتیازآور تمام‌وقت باشه؛
 • شرکت‌های متقاضی رتبه‌های ۱ و ۲ باید تجربۀ کاری مرتبط داشته باشن؛
 • شرکت‌های متقاضی رتبه‌های ۱ باید دارای پروژه‌ای شاخص با محوریت طراحی باشن؛
 • اعضای هیئت‌مدیرۀ شرکت باید حداقل دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و مرتبط باشن؛
 • شرکت باید ساختار مدیریتی و پشتیبانی مناسبی داشته باشه.

تمدید و ارتقای رتبه

شرایط عمومی اخذ رتبۀ مشاور

اشخاص حقیقی هم می‌تونن تقاضای رتبۀ مشاور داشته باشن. بنابراین شرایط عمومی دریافت رتبه رو میشه در ۲ گروه متقاضیان حقیقی و حقوقی قرار داد.

شرایط عمومی برای رتبه‌بندی متقاضیان حقیقی

 • تبعۀ جمهوری اسلامی ایران و عضو سازمان استان؛
 • عدم اشتغال در شرکت‌های پیمانکاری؛
 • عدم سوءپیشینۀ کیفری یا داشتن محکومیت و محرومیت از انجام مشاورۀ فنی؛
 • ارائۀ کارت پایان خدمت یا معافیت دائمی از خدمت برای آقایان.

شرایط عمومی برای رتبه‌بندی متقاضیان حقوقی

 • ثبت قانونی شرکت در ادارۀ ثبت شرکت‌ها؛
 • عدم محرومیت یا ممنوعیت شرکت از ارائۀ خدمات مشاورۀ فنی؛
 • عدم محرومیت عضویت یک یا چند نفر از اعضای شرکت در سازمان استان یا در شرکت‌های پیمانکاری؛
 • هیچ‌یک از مدیران شرکت نباید هم‌زمان کارمند دولت باشن.

متقاضیان حقیقی و حقوقی اگر این شرایط رو داشته باشن می‌تونن در سامانۀ ساجات (سامانۀ تشخیص صلاحیت شرکت‌ها) درخواست خودشون رو ثبت کنن.

تمدید رتبۀ مشاور

گواهی رتبۀ مشاور نیز همانند سایر گواهی‌های رتبه اعتبار محدودی داره و باید پس پایان مدت اعتبار برای تمدید اون اقدام کرد. البته تمدید رتبۀ مشاور از سوی مرجع صدور دارای شرایطیه که در زیر ذکر شده:

 • نوع و ماهیت شرکت به‌کلی تغییر نکرده باشه. البته تغییر در نام یا محل شرکت مشکلی ایجاد نمی‌کنه؛
 • اگر مدیران شرکت عضو گروه مهندسین مشاور هستن، نباید تغییری در اون‌ها روی داده باشه (تغییر حداکثر پنجاه درصد از مدیران بلامانع است)؛
 • چنانچه به هر دلیلی یکی از مدیران شرکت تغییر کرده باشه، فرد جایگزین حتماً باید قبلاً عضو هیئت‌مدیرۀ شرکت دیگری بوده باشه و حداقل دو پروژه رو اجرا کرده باشه.

ارتقای رتبۀ مشاور

دریافت رتبۀ مشاوره، با توجه به هر یک از پایه‌ها، شرایطی داره. در این بین شرایط رتبۀ ۳ نسبت به سایر پایه‌ها راحت‌تره. به این صورت که برای اخذ رتبۀ ۳ شرکت متقاضی تنها باید سه نفر رو با مدرک کارشناسی معرفی کنه و این افراد تنها باید در یکی از رشته‌های مندرج آیین‌نامۀ صلاحیت مهندسین مشاور تحصیل کرده باشن. اما اگر بخوایم ارتقای رتبه داشته باشیم شرایط کمی متفاوته. در ادامه دربارۀ شرایط ارتقای رتبۀ ۱ و ۲ به‌طور مختصر صحبت می‌کنیم.

 

شرایط لازم برای ارتقا به رتبۀ ۲ مشاور

شرط اول: تعداد مهندسین

 • حداقل ۳ و حداکثر ۵ نفر با حداقل مدرک کارشناسی و منطبق با جدول رشته‌های موردقبول آیین‌نامه صلاحیت مهندسین مشاور باید در شرکت مشغول به کار باشن.
 • هر یک از مهندسین باید دارای حداقل ۳ سال سابقۀ مفید و مرتبط باشن.

شرط دوم؛ تجربۀ کاری

هرچند داشتن تجربۀ کاری شرط دوم و ضروری اخذ رتبۀ ۲ است؛ اما حداقل میزان تجربۀ کاری برای تخصص‌های مختلف، متغیره.

به‌طور کلی، برای دریافت رتبۀ ۲ مشاور، شرکت متقاضی باید مبالغ مشخصی رو به‌عنوان تجربۀ کاری در رزومۀ خودش داشته باشه.

شرایط لازم برای ارتقا به رتبۀ ۱ مشاور

شرط اول؛ تعداد مهندسین: باید حداقل ۳ و حداکثر ۷ نفر با حداقل مدرک کارشناسی و منطبق با جدول رشته‌های موردقبول آیین‌نامۀ صلاحیت مهندسین مشاور در شرکت مشغول به کار باشن.

شرط دوم؛ تجربۀ کاری: پس از تعدیل قراردادهای مشاوره‌ای، تجربۀ کاری مرتبط در طی ۱۵ سال اخیر باید به مبلغ معینی رسیده باشه.

شرط سوم؛ پروژۀ شاخص: در کنار شرایط تعداد مهندسین با رشته‌های مرتبط و نیز مبالغ تجربۀ کاری، یکی از شرایط ویژه‌ای که شرکت‌های متقاضی اخذ رتبۀ ۱ مشاور باید اون رو داشته باشن، داشتن پروژۀ شاخص با محوریت طراحیه.

در پایان چنانچه دربارۀ مسائل مربوط به اخذ رتبه و ارتقای رتبه به راهنمایی نیاز دارید، کارشناسان ثبت پارسه باافتخار آمادۀ ارائه راهنمایی‌های لازم به شما هستن و شما رو تا آخرین مرحلۀ اخذ و ارتقای رتبه همراهی می‌کنن.

اگر این مطلب برایتان مفید بود به اشتراک بگذارید
پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست