تغییر سهامداران، ورود و خروج شرکا

یکی از مواردی که ممکنه شرکت‌ها با اون مواجه بشن ورود یک شریک جدید به شرکت یا خروج یک شریک از شرکته. هرکدوم از این دو که صورت بگیره باید در اداره ثبت تغییرات به ثبت برسه تا وجهه‌ای قانونی پیدا کنه. در این نوشتار قصد داریم دربارۀ نحوۀ ورود و خروج شرکا و اعضا در انواع شرکت‌ها صحبت کنیم. اگر شما هم دربارۀ این موضوع اطلاعات کمی دارید یا قصد دارید سهامداری را به کسب‌وکار خود اضافه کنید تا انتهای این مطلب همراه پارسه باشید.

دلایل ورود و خروج شرکا

در تمامی شرکت‌ها اعم از مسئولیت محدود، سهامی خاص، تعاونی و… ممکنه شخصی مایل به ادامۀ همکاری با شرکت نباشه و بخواد سرمایۀ خودش رو از شرکت خارج کنه که این در نهایت منجر به کاهش سرمایۀ شرکت میشه. این موضوع ممکنه به دلایل خاصی اتفاق بیفته.

از طرف دیگه شرکت‌ها به دلایل مختلفی می‌تونن شرکای جدیدی رو وارد کسب‌وکار خودشون بکنن. مواردی نظیر افزایش سرمایۀ شرکت می‌تونه باعث ورود شرکای جدید بشه.

هم برای ورود و هم برای خروج سهامداران از شرکت دلایل مختلفی وجود داره. با این حال، چه سهامداری به شرکتی اضافه بشه و چه سهامداری از شرکت خارج بشه باید مراحلی طی بشه. این مراحل بسته به نوع شرکت متفاوته. در ادامه شرایط ورود و خروج شرکا از شرکت‌های با مسئولیت محدود و سهامی خاص رو براتون توضیح می‌دیم.

ورود و خروج شرکا 2

ورود و خروج شرکا از شرکت با مسئولیت محدود

برای ورود یا خروج یکی از شرکا در شرکت با مسئولیت محدود حتماً باید مجمع عمومی عادی تشکیل بشه و اکثریت شرکا هم حاضر باشن تا صورت جلسه رو امضا کنن و موافقت خودشون رو اعلام کنن. در واقع بدون موافقت اکثریت اعضا شریکی نمی‌تونه به شرکت وارد یا از اون خارج بشه.

بعد از امضای صورت جلسه توسط اعضا باید اون رو در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسوند تا مراحل انتشار آگهی رو طی کنه. ورود و خروج سهامداران در شرکت مسئولیت محدود دو صورت داره:

الف) ورود و خروج شرکا از طریق نقل و انتقال سهم الشرکه

 • تنظیم صورت جلسه نقل‌ و انتقال سهم الشرکه؛
 • امضای صلح‌ نامه در یکی از دفاتر ثبت اسناد؛
 • دریافت استعلام از اداره ثبت شرکت‌ها و دارایی؛
 • ثبت صورت جلسه در اداره ثبت شرکت‌ها.

ب) ورود و خروج شرکا از طریق افزایش یا کاهش سرمایه

ورود و خروج سهامداران زمانی ممکنه که سرمایه‎‌ای به شرکت وارد یا از اون خارج بشه. در چنین شرایطی در صورت جلسه افزایش سرمایه باید نام شریک جدید هم ذکر بشه. در این نوع از ورود و خروج نیازی به دریافت استعلام از دارایی نیست و تنها ورود و خروج باید در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت بشه.

ورود و خروج از شرکت‌های تضامنی و مؤسسات غیرتجاری هم تقریباً شبیه ورود و خروج از شرکت با مسئولیت محدود هست. تنها تفاوت اینه که کمتر پیش میاد کسی تقاضای خروج از شرکت تضامنی رو داشته باشه. همون‌طور که در بخش تأسیس شرکت تضامنی گفتیم در شرکت‌های تضامنی به علت اینکه نام یکی از شرکا در نام شرکت ذکر می‌شه. بنابراین این نوع شرکت‌ها ارزش و اعتبار خاصی دارن و خروج از اون‌ها برای فرد خارج‌شده چندان مفید نخواهد بود.

ورود و خروج شرکا در شرکت سهامی خاص

در این دسته از شرکت‌ها تنها زمانی سرمایه‌دار جدید می‌تونه اضافه بشه که افزایش سرمایه صورت بگیره و خروج سرمایه هم ممکن نیست. تنها روشی که میشه در این شرکت‌ها فردی وارد یا خارج بشه نقل و انتقال سهامه.

ورود و خروج شرکا 3

ورود شریک جدید

در هر نوعی از شرکت‌ها ورود شریک جدید شرایطی داره که در ادامه دربارۀ این شرایط صحبت می‌کنیم. ورود سهامدار یا شریک جدید در صورتی وجهۀ قانونی پیدا می‌کنه که در صورت‌ جلسه ذکر بشه. سهامداران جدید به دو روش می‌تونن وارد یک شرکت بشن:

 • از طریق افزایش سرمایه
 • از طریق واگذاری سهام

ورود سهامدار جدید باید به نوعی شبیه مبادلۀ سرمایه باشه. این مبادله می‌تونه دو حالت داشته باشه:

 1. مبادله با سهامداران قدیمی، که به‌نوعی مبادله بین اشخاص حقیقیه.
 2. مبادله با شرکت، که به‌نوعی مبادله با شخصیت حقوقیه.

خروج شریک جدید

از جمله نکات مهمی که هنگام خروج از شرکت باید به اون توجه کرد نوع مبادلۀ سرمایه بین دیگر سهامدارانه که دو نوع داره:

 • واگذاری سرمایۀ فرد خارج‌شده به شرکای دیگه.
 • پرداخت سهم‌الشرکه خروجی از دارایی‌های شرکت

مدارک مورد نیاز جهت ورود و خروج شرکا

 • مدارک احراز هویت تمام اعضای شرکت؛
 • سربرگ شرکت؛
 • ارائه مدارک شناسایی مربوط به شرکت؛
 • حضور شرکا در جلسه؛
 • مهر مخصوص شرکت.

ثبت ورود و خروج سهامداران با پارسه

ورود و خروج سهامداران از شرکت اتفاق معمولیه و هر شرکتی با اون مواجه می‌شه، بنابراین بهتره که شرکت‌ها با مراحل انجام این کار آشنا باشن. با این حال موسسه پارسه با سابقه‌ای بیش از یک دهه فعالیت در حوزۀ امور ثبت شرکت‌ها و ثبت تغییرات این آمادگی رو داره که به شما در ورود و خروج شرکا کمک کنه و به سوالاتتون پاسخ بده یا حتی تمام مراحل ثبت ورود و خروج رو براتون انجام بده.

اگر این مطلب برایتان مفید بود به اشتراک بگذارید
پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

LinkedIn
Instagram
Telegram
فهرست