تغییر موضوع

اغلب موضوع فعالیت یک شرکت نشان‌دهندۀ مسیر اون شرکت و اهدافیه که در نظر داره. در تمام شرکت‌ها در بند ۲ اساسنامه موضوع فعالیت شرکت ذکر میشه و همین موضوع باعث میشه که شرکت‌ها نتونن خارج از چارچوب اساسنامه فعالیت کنن. در حقیقت هر شرکتی باید فعالیت‌هاش رو مطابق موضوع شرکت پیش ببره. اما گاهی پیش میاد که شرکت‌ها نیاز دارن موضوع فعالیت خودشون رو تغییر بدن. در این مقاله قصد داریم دربارۀ شیوۀ تغییر موضوع و اساسنامه شرکت‌ها صحبت کنیم. اگر شما هم کسب‌وکاری دارید و قصد دارید موضوع اون رو تغییر بدید اما با مراحل و شرایط اون آشنا نیستین با پارسه همراه باشین.

تغییر موضوع فعالیت شرکت

تغییر موضوع فعالیت شرکت در زمرۀ تغییرات در شرکت قرار می‌گیره و برای انجام اون لازمه که تمام تغییرات ابتدا نزد اداره ثبت شرکت‌ها ثبت بشه و بعد در روزنامه رسمی چاپ بشه. اما پیش از ثبت ابتدا در شرکت باید مجمع فوق‌العاده تشکیل بشه تا تمام اعضا دربارۀ این موضوع نظر بدن و زیر صورت جلسه رو امضا کنن.

تغییر موضوع فعالیت می‌تونه شامل موضوعات جدید برای ادامۀ فعالیت شرکت باشه. یا اینکه به دلایلی چند موضوع از فعالیت‌های شرکت کاسته بشه یا نوع فعالیت در برخی موضوعات تغییر کنه. در هر حالت پیش از هر تغییری ابتدا باید مجمع فوق‌العاده تشکیل بشه.

تغییر موضوع 2

الحاق موضوع فعالیت

در انتخاب موضوع فعالیت شرکت‌ها هیچ محدودیتی وجود نداره و میشه هر نوع موضوعی رو انتخاب کرد. البته نباید ذکر این نکته ضروریه که بعضی موضوعات به مجوز نیاز دارن. موضوعاتی که به مجوز نیاز دارن اغلب موضوعاتی هستن که با فعالیت‌های پولی و بانکی ارتباط دارن. در غیر این صورت هیچ محدودیتی در انتخاب موضوع وجود نداره. در ادامه مراحل و شرایط کلی تغییرموضوع شرکت رو ذکر می‌کنیم.

مراحل تغییر موضوع شرکت

 • تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده؛
 • تنظیم صورت جلسه مبنی بر تغییر موضوع شرکت؛
 • تعیین سهم شرکا؛
 • ثبت تغییرات در سامانه اداره ثبت؛
 • انتشار آگهی تغییرات در روزنامه رسمی کشور؛

مدارک لازم برای تغییر موضوع فعالیت شرکت

به‌طور کلی برای ثبت تغییرات شرکت‌ها باید مدارکی رو ارائه بدن. این مدارک عبارت‌اند از:

 • مجوز اضافۀ موضوعات؛
 • آگهی تاسیس؛
 • روزنامه رسمی ثبت شرکت؛
 • کپی آخرین تغییرات؛
 • کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای شرکت.

تغییر موضوع شرکت سهامی خاص

در شرکت‌های سهامی خاص جدای از مدارکی که در بالا ذکر شد، شرکت‌ها باید فهرستی از تمام سهامداران حاضر در مجمع و میزان سهام اون‌ها رو هم ارائه بدن. باقی شرایط و مراحل درست شبیه دیگر شرکت‌هاست.

تغییر موضوع شرکت سهامی خاص

چند نکتۀ مهم

 • تمام صورت جلسات باید روی سربرگ شرکت ثبت بشن و مهر و امضای شرکت رو داشته باشن.
 • اگر جلسه با اکثریت شرکا تشکیل شده باشه رعایت قوانین مربوط به دعوت شرکا الزامیه.
 • نام شرکای حاضر در جلسه و میزان سهم ‌اون‌ها باید در صورت جلسه ذکر بشه و شرکا اون رو امضا کنن.
 • در صورتی که تعداد شرکا بیشتر از ۱۲ نفر باشه باید سه نفر به‌عنوان ناظر انتخاب بشن.
 • باید از صورت جلسه سه نسخه تهیه بشه و یکی از اون‌ها تا سه روز پس از امضا از طریق پست به ادارۀ ثبت شرکت‌ها ارسال بشه.

هزینه تغییر موضوع شرکت

ثبت تغییرموضوع شرکت مثل ثبت دیگر تغییرات شرکت هزینه‌هایی داره. این هزینه‌ها شامل هزینۀ ثبت صورت جلسه تغییرموضوع شرکت و هزینه انتشار آگهی در روزنامه رسمی میشه. هزینه‌ها با توجه به نوع شرکت متفاوت هستن اما اغلب حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان هستن.

تغییر موضوع 3

مدت زمان تغییر موضوع شرکت

مجموع زمان در نظر گرفت شده برای تغییرموضوع شرکت بین ۷ تا ۱۵ روز کاریه. این زمان با تعداد اعضا، مقدار سهام اون‌ها و نوع سرمایۀ شرکت‌ها هیچ ارتباطی نداره. این مدت زمان از هنگام تکمیل صورت جلسه و مهر و امضای اون محاسبه میشه.

تغییر موضوع شرکت با پارسه

تغییرموضوع شرکت کار چندان پیچیده‌ای نیست اما باید در انتخاب موضوع شرکت دقت کرد تا بعدها مشکلی ایجاد نشه. در این مقاله سعی کردیم دربارۀ تغییرموضوع شرکت، شرایط و مراحل اون صحبت کنیم. با این حال اگر شما هم قصد دارین موضوع شرکت خودتون رو عوض کنین و سؤالاتی در این زمینه دارین کارشناسان پارسه آمادۀ پاسخگویی به شما و ارائۀ راهنمایی‌های لازم هستن.

اگر این مطلب برایتان مفید بود به اشتراک بگذارید
پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

LinkedIn
Instagram
Telegram
فهرست