تغییر هیئت مدیره

بسیاری از شرکت‌ها بعد از مدت مشخصی اعضای هیئت مدیره و بازرسین رو تغییر میدن. نکتۀ مهم دربارۀ این تغییرات اینه که حتما باید در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت بشن. برای تمدید و تغییر اعضای هیئت مدیره در شرکت‌های مختلف قوانین و مقررات خاصی وجود داره. ما در این مقاله قصد داریم دربارۀ شیوۀ این تغییرات و مراحل و شرایط اون با صحبت کنیم. اگر شما هم در این زمینه سؤالاتی دارید یا نیاز دارید که اعضای هیئت مدیره شرکت خودتون رو تغییر بدید اما با مراحل اون آشنا نیستین با پارسه همراه باشین.

تغییر هیئت مدیره 2

شرایط تغییر اعضای هیئت مدیره

برای تغییر اعضای هیئت مدیره و بازرسین باید صورت جلسه‌ای ثبت بشه و اعضای حاضر در جلسه اون رو امضا کنن. نکتۀ مهم دربارۀ انتخاب اعضای هیات مدیره و بازرسین اینه که صرفاً داشتن تحصیلات نمی‌تونه امتیازی برای عضویت در هیئت مدیره باشه. کسانی که به‌عنوان مدیر انتخاب میشن باید شرایط خاصی داشته باشن. مثلاً اینکه حتماً باید گواهی عدم سوءپیشینه داشته باشن.

مسئلۀ بعدی اینه که در بعضی شرکت‌ها اعضای هیئت مدیره حتما باید در زمان مشخصی تغییر کنن. مثلاً در شرکت سهامی خاص هر دو سال یک‌بار این اعضا باید عوض بشن. در ادامه دربارۀ شرایط خاص تغییر هیئت مدیره در هرکدوم از شرکت‌های سهامی خاص و مسئولیت محدود صحبت می‌کنیم.

تغییر سمت در شرکت سهامی خاص

همون‌طور که بالاتر گفتیم در شرکت‌های سهامی خاص هر دو سال اعضای هیات مدیره باید تغییر کنن. بعد از این مدت باید طی یک جلسه رسمی و ثبت صورت جلسه سمت اعضا تغییر بکنه. از طرفی چون هیئت مدیره در این دسته از شرکت‌ها اختیارات خاصی دارن تأخیر در تغییر سمت کار چندان درستی نیست و بهتره که در موعد مقرر انجام بشه.

تغییر سمت اعضا در شرکت با مسئولیت محدود

شرکت‌های با مسئولیت محدود برای تغییر اعضای هیات مدیره محدودیت زمانی خاصی ندارن. در حقیقت اعضا می‌تونن تصمیم بگیرن که عضویت در هیئت مدیره مدت‌دار باشه یا نه. به همین دلیل در این دسته از شرکت‌ها هر زمان که اعضا تصمیم بگیرن میشه برای تغییر هیئت مدیره اقدام کرد. تنها باید جلسه‌ای رسمی تشکیل بشه و صورت جلسه ثبت بشه.

مدارک لازم برای تغییر هیئت مدیره

برای تغییر اعضای هیات مدیره چه در شرکت سهامی خاص و چه در شرت با مسئولیت محدود مدارکی لازمه. این مدارم به شرح زیر هستن:

  • ارائه دو نسخه از صورت جلسه تغییر هیات مدیره با امضای تمام اعضای حاضر در جلسه؛
  • گواهی عدم سوء پیشینه اعضای جدید؛
  • مدارک تحصیلی و شناسنامه هیئت مدیره جدید
  • ارائه تمام مدارک شرکت
  • آگهی آخرین تغییرات و ثبت اون در روزنامه‌ی رسمی کشور

مراحل ثبت صورت جلسه تمدید یا تغییر هیئت مدیره

همون‌طور که همیشه گفتیم هر نوع تغییری در شرکت‌ها باید در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت بشه و از طریق روزنامه‌های کثیرالانتشار به اطلاع همه برسه. برای تغییر هیات مدیره هم باید این اتفاق بیفته. برای این کار بعد از اینکه صورت جلسه تغییر هیات مدیره تنظیم شد و همۀ اعضای حاضر در جلسه اون رو امضا کردن نمایندۀ شرکت باید به وب‌سایت رسمی ثبت شرکت‌ها مراجعه کنه و صورت جلسه رو به همراه مدارک لازم بارگذاری کنه. بعد از اینکه این مدارک تأیید شد، وکیل یا نمایندۀ رسمی شرکت باید برای پرداخت هزینه‌های مربوط به ثبت تغییرات به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه کنه. بعد از اون باید برای انتشار تغییرات در روزنامه رسمی اقدام بشه.

به‌صورت کلی تمام این مراحل حدود ۱۵ روز کاری زمان میبرن.

تغییر هیئت مدیره 3

هزینه ثبت صورت جلسه و تغییر هیئت مدیره

هزینه ثبت تغییر هیات مدیره و صورت جلسه شامل هزینۀ ثبت آگهی در روزنامه رسمی و پرداخت فیش به صندوق خزانه اداره ثبت شرکت‌‌ها میشه. مجموع این هزینه‌ها در وب‌سایت اداره ثبت شرکت‌ها ذکر شده. این هزینه‌ها اغلب با توجه به نوع شرکت و نوع تغییرات متغیر هستن.

عدم تمدید هیئت مدیره در زمان مقرر

درشرکت‌های سهامی خاص برای تغییر هیات مدیره زمان خاصی در نظر گرفته شده. اگر در این زمان مقرر اعضای هیات مدیره تغییر نکنن اعضای قبلی در سمت شخص ثالث مسئولیت شرکت رو بر عهده می‌گیرن. به این ترتیب با پایان زمان مقرر اعضای قبلی سلب مسئولیت نمی‌شن. البته بهترین کار اینه که در زمان مقرر برای تغییر هیات مدیره اقدام بشه در غیر این صورت شرکت‌ها برای انجام امور مالی و مراجعه به بانک یا شرکت بیمه یا عقد قرارداد با مشکل مواجه می‌شن.

ثبت تمدید و تغییر اعضای هیئت مدیره با پارسه

در این مقاله سعی کردیم به‌صورت خلاصه تمام مراحل ثبت تغییر هیات مدیره رو توضیح بدیم. همون‌طور که متوجه شدید این تغییرات در صورت مهیا بودن شرایط کار چندان سختی نیست. با این حال شرکت‌ها علی‌الخصوص شرکت‌های سهامی خاص باید در زمان مقرری این کار رو انجام بدن تا دچار مشکلات ثانویه نشن. به همین دلیل پیشنهاد ما اینه که انجام این کار رو به فرد متخصصی بسپارید تا مشکلی ایجاد نشه. شرکت پارسه با بیش از یک دهه سابقه این آمادگی رو داره که در تمام مراحل تغییر و ثبت تغییر هیات مدیره کنار شما باشه. کارشناسان پارسه با تمام مراحل قانونی این کار آشنا هستن و می‌تونن راهنمایی‌های لازم رو در اختیار شما بذارن یا از ابتدا تا انتهای مراحل ثبت این تغییرات رو براتون انجام بدن.

اگر این مطلب برایتان مفید بود به اشتراک بگذارید
پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

LinkedIn
Instagram
Telegram
فهرست