ثبت برند

برند، نام تجاری اختصاریه که شرکت‌ها برای معرفی خود و محصولاتشون از اون استفاده می‌کنن. در حقیقت، هر شرکتی برای اینکه بتونه محصولات و خدمات خودش رو به مرم معرفی کنه و اون‌ها رو بفروشه اول باید برند خودش رو به دیگران معرفی کنه. یکی از راه‌های معرفی برند به جامعه، ثبت و استفاده از نام و علامت تجاریه. ثبت نام تجاری اغلب بر اساس ضوابط و قوانین مندرج در قوانین مربوط به ثبت علائم و اختراعات انجام میشه…

در گام نخست باید بدانیم برند یا نام تجاری چیست و چه کاربردی دارد؟

تصور کنید می‌خواید به دوستان خودتون محصول جدید و باکیفیتی رو معرفی کنید. بدون شک قبل از هر کاری اول اسم اون محصول رو بهشون می‌گید. مثلاً: «اخیراً با رب‌ گوجه‌فرنگی فلان آشپزی می‌کنم.» واقعیت اینه که شما نمی‌تونید محصولی رو معرفی کنید مگر اینکه نامی برای اون انتخاب کرده باشید و هویتی به اون بخشیده باشید. به زبان ساده‌تر، انتخاب یک برند و نام تجاری هویت کسب‌وکار شماست و کسب‌وکار و نوآوری‌های شما رو از دیگران متمایز می‌کنه.

در گذشته نام تاجران و مالکان به‌نوعی نام تجاری اون‌ها بود و به کسب‌وکارشون اعتبار می‌داده؛ اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تحول دنیای تجارت دیگه نمیشه تنها به اعتبار نام افراد اکتفا کرد. بدون شک در گذشته هم نام افراد یک برند محسوب می‌شد، اما در عصر حاضر انتخاب نام تجاری مناسب با کسب‌وکار فلسفه‌ای خاص داره و باید طوری انتخاب بشه که رسالت کاری هر مجموعه‌ای رو به‌‌سادگی به مخاطب‌ها منتقل کنه. از این رو، ثبت برند یا ثبت نشان تجاری (لوگو) پیش نیازهایی داره که غافل‌ شدن از اون ضررهای جبران‌ناپذیری داره. در ادامه به‌طور خلاصه بیان می‌کنیم که برای ثبت یک برند چه مراحلی رو باید پشت سر گذاشت.

 

ثبت برند

مراحل ثبت برند

برای ثبت برند باید چهار مرحلۀ مهم رو پشت سر گذاشت. این چهار مرحله عبارت‌اند از: انتخاب نام برند، استعلام برند، تکمیل مدارک و ثبت اظهارنامۀ نشان تجاری. در ادامه دربارۀ این مراحل صحبت می‌کنیم.

مرحلۀ اول؛ تعیین نام برند: همون‌طور که پیش‌تر گفتیم انتخاب نام تجاری اعتبار و هویت کسب‌وکار شماست. بنابراین انتخاب نام تجاری درست و مناسب مهم‌ترین گام برای کسب‌وکار به حساب میاد. به علاوه، شما باید سال‌ها با نام انتخابی خودتون فعالیت کنید و کسب‌وکار خودتون رو با اون اسم به دیگران معرفی کنید. فراموش نکنید که انتخاب نام مناسب و هوشمندانه می‌تونه موجب توسعۀ کسب‌وکار شما بشه.

با این حال، ثبت قانونی نام تجاری محدودیت‌هایی هم داره. به‌عنوان مثال نام انتخابی شما نباید با قوانین حاکم بر کشور مغایر باشه یا مثلاً پیش از شما فرد دیگه‌ای برای ثبت اون اسم اقدام نکرده باشه و مواردی از این دست.

مرحلۀ دوم؛ استعلام برند: همون‌طور که گفته شد نام تجاری شما نباید پیش‌تر ثبت شده باشه. بنابراین زمانی که نام موردنظر خودتون رو انتخاب کردید باید مطمئن بشید که فرد دیگه‌ای پیش از شما از اون اسم برای کسب‌وکار خودش استفاده نکرده. استعلام دقیق نام تجاری علاوه بر تخصص لازم در زمینه‌های ثبتی و حقوقی به تجربۀ کافی هم نیاز داره در بیشتر مواقع کارشناسان شرکت‌های تجاری فعال در حوزۀ ثبت برند به‌دلیل تجربۀ زیاد می‌تونن به شما بگن که نام انتخابی شما رو میشه ثبت کرد یا نه.

مرحلۀ سوم؛ تکمیل مدارک: پس از استعلام نام برند باید مدارک خودتون رو کامل کنید.

مدارک لازم برای ثبت نام تجاری بسته به نوع فعالیت شما و شخصیت درخواست‌دهنده متفاوته. از جمله مواردی که باید بهشون توجه کنید عبارت‌اند از:

 • شخصیت درخواست‌دهنده حقوقی است (درخواست دهنده شرکته).
 • شخصیت درخواست‌دهنده حقیقی است (درخواست دهنده شخصه).
 • نام تجاری فارسی است.
 • نام تجاری لاتین است.

هریک از این موارد به مدارک متفاوتی نیاز داره. در ادامه مدارک لازم برای ثبت نام تجاری رو براتون بیان می‌کنیم.

مدارک موردنیاز برای شخصیت حقوقی

اگر برند فارسی باشه، به مدارک زیر نیاز دارید:

 • آگهی و روزنامۀ رسمی تأسیس شرکت یا هر نوع تغییر ایجادشده در شرکت؛
 • کپی شناسنامه و کپی کارت ملی مدیرعامل؛
 • کپی مجوز مرتبط با فعالیت (پروانۀ کسب، پروانۀ بهره‌برداری، مجوز تولید)؛
 • تصویری از نمونۀ برند طراحی شده؛

مدارک موردنیاز برای شخصیت حقیقی

اگر برند فارسی باشه، به مدارک زیر نیاز دارید:

 • کپی شناسنامه و کپی کارت ملی شخص درخواست‌دهنده؛
 • کپی مجوز مرتبط با فعالیت (پروانۀ کسب، پروانۀ بهره‌برداری، مجوز تولید)؛
 • تصویری از نمونۀ برند طراحی شده؛

مرحلۀ چهارم؛ ثبت اظهارنامۀ نشان تجاری: پس از تکمیل مدارک لازمه تمامی مدارک رو در وب‌سایت «مرکز مالکیت معنوی» بارگذاری کنید.

این چهار مرحله، مراحل اولیه و شاید مهم‌ترین بخش از مراحل ثبت نام تجاری هستن. در این بین مرحلۀ دوم و چهارم بااهمیت‌تر هستند؛ چراکه انجام صحیح اون‌ها به تجربۀ کافی در این زمینه نیاز داره. داشتن تجربه زمانی خودش رو نشون می‌ده که کارشناسان ایراداتی از شما می‌گیرند و شما نمی‌دونید چطور باید اون‌ها رو رفع کنید.

ما در مجموعۀ پارسه این افتخار رو داریم که با استفاده از کارشناسان باتجربۀ خودمون تمامی مراحل ثبت برند رو در سریع‌ترین زمان ممکن انجام بدیم. چنانچه در این خصوص به مشاوره یا راهنمایی خاصی نیاز دارید، کارشناسان ما آمادۀ پاسخگویی هستند.

ثبت برند

گام‌های نهایی ثبت برند

در فرایند نهایی ثبت برند، پس از طی مراحل اولیه (مراحل چهارگانه)، باید برای ثبت نشان تجاری (لوگو) هم اقدام کنید. ثبت نشان تجاری پنج مرحله داره که عبارت است از:

 1. آگهی درخواست ثبت برند در روزنامۀ رسمی
 2. مراجعۀ حضوری به ادارۀ مالکیت
 3. پرداخت هزینۀ ثبت برند (حق الثبت برند)
 4. پرداخت هزینۀ آگهی نوبت دوم روزنامۀ رسمی
 5. دریافت گواهی ده‌سالۀ ثبت برند

در ادامه دربارۀ هریک از این مراحل صحبت می‌کنیم.

مرحلۀ اول؛ آگهی درخواست ثبت برند در روزنامۀ رسمی: اگر مراحل ثبت برند شما بدون هیچ مانعی انجام بشه درخواست شما به روزنامۀ رسمی ارسال میشه و شما پس از پرداخت هزینۀ لازم، درخواست خودتون رو تأیید می‌کنید. اغلب هفت روز بعد از پرداخت هزینه آگهی شما چاپ می‌شه.

منظور از چاپ آگهی «درخواست ثبت برند» اینه که بر اساس قوانین حقوق مدنی به دیگران اعلام کنید که اگر به ثبت برند شما اعتراضی دارند در طی ۳۰ روز اعتراض خودشون رو با مستندات ارائه کنند. اگر پس از این زمان هیچ شخصی اعتراضی به درخواست ثبت برند شما نداشت، می‌تونید گام دوم رو بردارید. یعنی برای  مراجعۀ حضوری به «ادارۀ ثبت برند» مدارک خودتون رو تحویل بدید.

اما اگر در مدت زمان مشخص‌شده اعتراضی ارئه بشه شما باید صبر کنید تا فرد معترض مدارک خودش رو ارائه بده. در این شرایط فرد یا افراد معترض با ارائه‌ی مستندات، درخواست کارشناسی مجدد می‌دن که این اعتراضات روند خاص خودش رو داره.

مرحلۀ دوم؛ مراجعۀ حضوری به ادارۀ مالکیت: در این مرحله شما باید به «ادارۀ ثبت برند» مراجعه کنید و اصل یا کپی برابر تمام مدارکی لازم رو تحویل بدید.

مرحلۀ سوم؛ پرداخت هزینۀ ثبت برند (حق الثبت برند): در این مرحله شما باید تمام هزینه‌های لازم برای ثبت برند خودتون رو پرداخت کنید. در محاسبۀ حق الثبت برند معیارهای متعددی در نظر گرفته می‌شه که در ادامه به‌صورت مختصر به این معیارها اشاره می‌کنیم.

مرحلۀ چهارم؛ پرداخت هزینۀ آگهی نوبت دوم روزنامۀ رسمی: پس از پرداخت هزینه‌های حق الثبت برند، باید با انتشار مجدد آگهی در روزنامۀ رسمی ثبت نشان تجاری یا ثبت لوگوی خودتون رو اطلاع‌رسانی کنید.

مرحلۀ پنجم؛ دریافت گواهی ده‌سالۀ ثبت برند: در این مرحله باید به ادارۀ مالکیت معنوی کشور مراجعه کنید و یک نسخه از هر دو نوبت آگهی‌های چاپ شده رو به همراه اظهارنامۀ ثبت برند و ده نسخه از تصویر برند (در ابعاد ۶*۶) تحویل بدید و سند گواهی برند ثبت‌شده رو تحویل بگیرید. اعتبار این گواهی اغلب ده‌ ساله است.

اگر این مطلب برایتان مفید بود به اشتراک بگذارید
پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست