ثبت برند

برند، نام تجاری اختصاری است که شرکت‌ها برای معرفی خود و محصولاتشان از آن استفاده می‌کنند. در حقیقت، هر شرکتی برای اینکه بتواند محصولات و خدمات خود را به مرم معرفی کند و آن‌ها را بفروشد در ابتدا باید برند خود را به دیگران بشناساند. یکی از راه‌های شناساندن برند به جامعه ثبت و استفاده از نام و علامت تجاری است. ثبت نام تجاری اغلب براساس ضوابط و قوانین مندرج در قوانین مربوط به ثبت علائم و اختراعات انجام می‌شود…

در گام نخست باید بدانیم برند یا نام تجاری چیست و چه کاربردی دارد؟

تصور کنید می‌خواهید به دوستان خود یک محصول جدید و باکیفیت را معرفی کنید. بدون شک پیش از هر کاری نام آن محصول را به آن‌ها می‌گویید. مثلاً می‌گویید: «اخیراً با رب‌ گوجه‌فرنگی فلان آشپزی می‌کنم.» واقعیت این است که شما نمی‌توانید محصولی را معرفی کنید مگر اینکه نامی برای آن انتخاب کرده باشید و هویتی به آن بخشیده باشید. به زبان ساده‌تر، انتخاب یک برند و نام تجاری هویت کسب‌وکار شما است و کسب‌وکار و نوآوری‌های شما را از دیگران متمایز می‌کند.

در گذشته نام تاجران و مالکان به‌نوعی نام تجاری آن‌ها بود و به کسب‌وکار آن‌ها اعتبار می‌بخشید؛ اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تحول دنیای تجارت دیگر نمی‌توان تنها به اعتبار نام افراد اکتفا کرد. بدون شک در گذشته نیز نام افراد یک برند محسوب می‌شد، اما در عصر حاضر انتخاب یک نام تجاری مناسب با کسب‌وکار دارای فلسفه‌ای خاص است و باید به‌گونه‌ای انتخاب شود که رسالت کاری هر مجموعه‌ای را به‌‌سادگی به مخاطبان منتقل کند. از این رو، ثبت برند یا ثبت نشان تجاری (لوگو) پیش نیازهایی دارد که غافل‌ماندن از آن ضررهای جبران‌ناپذیری را به دنبال دارد. در ادامه به‌طور خلاصه بیان می‌کنیم که برای ثبت یک برند چه مراحلی را باید پشت سر گذاشت.

 

ثبت برند

مراحل ثبت برند

برای ثبت برند باید چهار مرحلۀ مهم را پشت سر گذاشت که عبارت‌اند از: انتخاب نام برند، استعلام برند، تکمیل مدارک و ثبت اظهارنامۀ نشان تجاری. در ادامه دربارۀ این مراحل صحبت خواهیم کرد.

مرحلۀ اول؛تعیین نام برند: همان‌طور که پیش‌تر گفتیم انتخاب یک نام تجاری اعتبار و هویت کسب‌وکار شما است. بنابراین انتخاب یک نام تجاری درست و مناسب مهم‌ترین گام برای یک کسب‌وکار است. به علاوه، شما باید سال‌ها با نام انتخابی خود فعالیت کنید و کسب‌وکار خود را با آن نام به دیگران معرفی کنید. فراموش نکنید که انتخاب یک نام مناسب و هوشمندانه می‌تواند موجب توسۀ کسب‌وکار شما باشد.

با این حال ثبت قانونی نام تجاری محدودیت‌هایی هم دارد. به‌عنوان مثال نام انتخابی شما نباید با قوانین حاکم بر کشور مغایر باشد یا مثلاً پیش از شما فرد دیگری برای ثبت آن اسم اقدام نکرده باشد و مواردی از این دست که برای اطلاع از آن‌ها و انتخاب مسیر درست بهتر است پیش از هر اقدامی با یک کارشناس مشورت کنید.

مرحلۀ دوم؛ استعلام برند: همان‌طور که گفته شد نام تجاری شما نباید پیش‌تر ثبت شده باشد. بنابراین زمانی که نام موردنظر خود را انتخاب کردید باید اطمینان حاصل کنید که فرد دیگری پیش از شما از آن نام برای کسب‌وکار خود استفاده نکرده است. استعلام دقیق نام تجاری علاوه بر تخصص لازم در زمینه‌های ثبتی و حقوقی به تجربۀ کافی نیز نیاز دارد. در بیشتر مواقع کارشناسان شرکت‌های تجاری فعال در حوزۀ ثبت برند به‌دلیل تجربۀ زیاد می‌توانند به شما بگویند که نام انتخابی شما قابلیت ثبت را دارد یا نه.

مرحلۀ سوم؛ تکمیل مدارک: پس از استعلام نام برند و اطمینان از قابلیت ثبت نام برند باید مدارک خود را کامل کنید.

مدارک لازم برای ثبت نام تجاری بسته به نوع فعالیت شما و شخصیت درخواست‌دهنده متفاوت است؛ لذا به هنگام تکمیل مدارک به موارد زیر توجه کنید:

 • شخصیت درخواست‌دهنده حقوقی است (درخواست دهنده یک شرکت است).
 • شخصیت درخواست‌دهنده حقیقی است (درخواست دهنده یک شخص است).
 • نام تجاری فارسی است.
 • نام تجاری لاتین است.

هریک از این موارد نیاز به مدارکی متفاوت دارد. در ادامه مدارک لازم برای ثبت نام تجاری را باتوجه به موارد بالا بیان می‌کنیم.

مدارک موردنیاز برای شخصیت حقوقی

اگر برند فارسی باشد، به مدارک زیر نیاز دارید:

 • آگهی و روزنامۀ رسمی تأسیس شرکت یا هر نوع تغییر ایجادشده در شرکت؛
 • کپی شناسنامه و کپی کارت ملی مدیرعامل؛
 • کپی مجوز مرتبط با فعالیت (پروانۀ کسب، پروانۀ بهره‌برداری، مجوز تولید)؛
 • تصویری از نمونۀ برند طراحی شده.

مدارک موردنیاز برای شخصیت حقیقی

 • اگر برند فارسی باشد، به مدارک زیر نیاز دارید:
 • کپی شناسنامه و کپی کارت ملی شخص درخواست‌دهنده؛
 • کپی مجوز مرتبط با فعالیت (پروانۀ کسب، پروانۀ بهره‌برداری، مجوز تولید)؛
 • تصویری از نمونۀ برند طراحی شده.

مرحلۀ چهارم؛ ثبت اظهارنامۀ نشان تجاری: پس از تکمیل مدارک لازم است تمامی مدارک را در وب‌سایت «مرکز مالکیت معنوی» بارگذاری کنید. برای انجام این کار ابتدا باید در وب‌سایت یک حساب کاربری ایجاد کنید.

این چهار مرحله، مراحل اولیه و شاید مهم‌ترین بخش از مراحل ثبت نام تجاری است. در این میان مرحلۀ دوم و چهارم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند؛ چراکه انجام صحیح آن‌ها به تجربۀ کافی در این زمینه نیاز دارد. در واقع، شما باید بتوانید به‌طور صحیح اظهارنامۀ خود را ثبت و برند خود را اصولی توصیف کنید. داشتن تجربه در این حوزه زمانی نمایان می‌شود که کارشناسان ایراداتی را بر کار شما وارد می‌کنند و شما نمی‌دانید چطور باید آن‌ها را رفع کنید.

ما در مجموعۀ پارسه این افتخار را داریم که با استفاده از کارشناسان باتجربۀ خود تمامی مراحل ثبت برند را در سریع‌ترین زمان ممکن برای مراجعین انجام دهیم. چنانچه در این خصوص به مشاوره یا راهنمایی خاصی نیاز دارید، کارشناسان ما آمادۀ پاسخگویی هستند.

 

ثبت برند

گام‌های نهایی ثبت برند

در فرایند نهایی ثبت برند، پس از طی مراحل اولیه (مراحل چهارگانه)، باید برای ثبت نشان تجاری (لوگو) خود نیز اقدام کنید. ثبت نشان تجاری پنج مرحله دارد که عبارت است از:

 1. آگهی درخواست ثبت برند در روزنامۀ رسمی
 2. مراجعۀ حضوری به ادارۀ مالکیت
 3. پرداخت هزینۀ ثبت برند (حق الثبت برند)
 4. پرداخت هزینۀ آگهی نوبت دوم روزنامۀ رسمی
 5. دریافت گواهی ده‌سالۀ ثبت برند

در ادامه به‌صورت مختصر دربارۀ هریک از این مراحل صحبت می‌کنیم.

مرحلۀ اول؛ آگهی درخواست ثبت برند در روزنامۀ رسمی: چنانچه مراحل ثبت برند شما بدون هیچ مانعی انجام شود درخواست شما مبنی بر ثبت برند به روزنامۀ رسمی ارسال می‌شود و شما پس از پرداخت هزینۀ لازم، درخواست خود را تأیید می‌کنید. اغلب هفت روز بعد از پرداخت هزینه آگهی شما چاپ می‌شود. توجه داشته باشد که آگهی «درخواست ثبت برند» با آگهی «ثبت برند» تفاوت دارد و شما باید جداگانه‌ برای چاپ این آگهی‌ها درخواست دهید.

منظور از چاپ آگهی «درخواست ثبت برند» این است که بر اساس قوانین حقوق مدنی به دیگران اعلام کنید که اگر به ثبت برند شما اعتراضی دارند در طی ۳۰ روز اعتراض خود را با مستندات ارائه کنند. اگر پس از این زمان هیچ شخص حقوقی یا حقیقی اعتراضی به درخواست ثبت برند شما نداشت، می‌توانید گام دوم را بردارید. یعنی برای  مراجعۀ حضوری به «ادارۀ ثبت برند» مدارک خود را تحویل دهید.

اما اگر در مدت زمان مشخص‌شده اعتراضی مبنی بر مشابهت برند شما با سایر برندهای موجود ارئه شود شما باید صبر کنید تا فرد معترض مدارک خود را ارائه دهد. در این شرایط فرد یا افراد معترض با ارائه مستندات، درخواست کارشناسی مجدد می‌دهند که این اعتراضات روند خاص خود را دارند.

به‌طور خلاصه شما باید صبر کنید تا تمامی ادعاها بررسی شوند. سپس به شما اعلام می‌شود که درخواست ثبت برند شما بلامانع است و می‌توانید باقی مراحل را طی کنید.

مرحلۀ دوم؛ مراجعۀ حضوری به ادارۀ مالکیت: در این مرحله شما باید به «ادارۀ ثبت برند» مراجعه کنید و اصل یا کپی برابر اصل تمام مدارکی را که پیش‌تر در  در وب‌سایت «ادارۀ مالکیت معنوی کشور» بارگذاری کرده‎اید، تحویل بدهید.

مرحلۀ سوم؛ پرداخت هزینۀ ثبت برند (حق الثبت برند): در این مرحله شما باید تمام هزینه‌های لازم برای ثبت برند خود را پرداخت کنید. در محاسبۀ حق الثبت برند معیارهای متعددی در نظر گرفته می‌شود که در ادامه به‌صورت مختصر به این معیارها اشاره می‌کنیم.

پیش‌تر توضیح دادیم که در مرحلۀ ثبت برند شما باید حوزۀ کاری خود را مشخص کنید و طبقه‌ای را برای آن تعیین کنید و بعد ازآن اعلان کنید که مالکیت کسب‌وکار شما حقیقی است یا حقوقی. هرکدام از این موارد شامل هزینه‌ای جداگانه است و هر طبقه‌ای که اعلام می‌کنید هزینه‌ای را برای شما دربر دارد.

مرحلۀ چهارم؛ پرداخت هزینۀ آگهی نوبت دوم روزنامۀ رسمی: پس از پرداخت هزینه‌های حق الثبت برند، نیاز است با انتشار مجدد آگهی در روزنامۀ رسمی در خصوص ثبت نشان تجاری یا ثبت لوگوی خود اطلاع رسانی کنید.

مرحلۀ پنجم؛ دریافت گواهی ده‌سالۀ ثبت برند: در این مرحله باید به ادارۀ مالکیت معنوی کشور مراجعه کنید و یک نسخه از هر دو نوبت آگهی‌های چاپ شده را به همراه اظهارنامّ ثبت برند و ده نسخه از تصویر برند (در ابعاد ۶*۶) را تحویل دهید و سند گواهی برند ثبت‌شده را تحویل بگیرید. اعتبار این گواهی اغلب ده‌ساله است. پس از طی تمامی این مراحل شما می‌توانید کسب‌وکار خود را آغاز کنید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود به اشتراک بگذارید
پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست