ثبت شرکت تضامنی

شرکت‌ها انواع گوناگونی دارند که هرکدام هدف و منظوری را دنبال می‌کنند. بنابراین برای ثبت شرکت باید بدانید که شرکت مناسب برای کسب‌وکار شما چه نوع شرکتی است. از جمله انواع شرکت‌ها می‌توان به شرکت تضامنی اشاره کرد.

منظور از شرکت تضامنی، شرکتی است که در صورت بروز هرگونه مشکل مالی در آن، هریک از اعضای شرکت براساس قوانین در برابر مسائل پیش آمده مسئول هستند و باید برای رفع مشکلات مالی تلاش کنند.

ماهیت شرکت تضامنی

بر اساس مادۀ ۱۱۶ قانون تجارت، شرکت تضامنی شرکتی است که به قصد انجام امور تجاری توسط حداقل ۲ نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود و اگر شرکت دچار بدهی گردد و دارایی‌های شرکت برای پرداخت دیون و قروض کافی نباشد، هریک از شرکا به‌تنهایی مسئول پرداخت تمام بدهی‌های شرکت خواهند بود.

شاید این امر که کلیه شرکا به تنهایی در برابر بدهی‌های مالی شرکت مسئول هستند، باعث شود بسیاری افراد از ثبت شرکت تضامنی منصرف شوند؛ اما در خصوص ثبت چنین شرکت‌هایی دو واقعیت وجود دارد:

 • به سبب وجود چنینی قانونی، این شرکت‌ها اعتبار بسیاری نزد معامله کنندگان دارند.
 • اعضای چنین شرکت‌هایی اغلب یا از اقوام درجه یک هستند یا افرادی که به یکدیگر اعتماد کامل دارند.

علاوه براین‌ها برخی از مراجع برای صدور برخی از مجوزها تأکید دارند که شرکت دریافت‌کنندۀ مجوز باید شرکتی تضامنی باشد. به‎عنوان نمونه برای تأسیس صرافی و دریافت مجوز از بانک مرکزی درخواست کننده حتماً باید یک شرکت تضامنی باشد.

شرکت تضامینی

وجه تمایز شرکت تضامنی با شرکت‌های دیگر

شرکت‌های تضامنی دو وجه تمایز با دیگر شرکت‌ها دارند که این تمایزها در مواردی برای آن‌ها امتیاز محسوب می‎شود. این تمایزها عبارت‌اند از:

نخست، چنانچه شرکت به دلیل زیان‌های وارده دچار مشکلات مالی شود تا زمانی که ضررها جبران نشود شرکا از درآمدهای شرکت هیچ مبلغی دریافت نمی‌کنند.

دوم، چنانچه به دلیل زیان‌های وارده، سهم الشرکه شرکا کم شود، می‌توان از شرکا درخواست کرد که مبلغی بیش از آنچه در شرکت‌نامه قید‌ شده است پرداخت کنند.

ثبت شرکت تضامنی

برای ثبت شرکت تضامنی باید به نکاتی توجه کرد. یکی از این نکات انتخاب نام مناسب برای شرکت است که دو قانون عمده را در بر می‌گیرد:

اول، در نام انتخابی عبارت «شرکت تضامنی» باید ذکر شود.

دوم، وجود نام یکی از شرکا در اسم انتخابی الزامی است.

در ادامه به ذکر یازده نکتۀ دیگر می‌پردازیم که برای ثبت شرکت تضامنی باید آن‌ها را مدنظر داشت.

 1. در تنظیم شرکت‌نامه رعایت تمامی مفاد قانونی لازم و ضروری است.
 2. شرکت‌نامه و اساس‌نامه در شرکت تضامنی اهمیت بسیاری دارد و پس از ثبت، تنها با رضایت کامل کلیۀ شرکا قابل تغییر است لذا در تدوین آن باید دقت و توجه کافی داشت یا حتی با متخصصان این حوزه مشورت کرد.
 3. لازم است که تمامی سرمایۀ شرکت تأدیه‌شده باشد (پرداخت‌شده باشد) و همچنین طبق مادۀ ۱۱۸ قانون تجارت سهم الشرکۀ غیرنقدی با رضایت کامل همۀ شرکا ارزیابی (تقویم) و تسلیم شود.
 4. در شرکت‌های تضامنی، اعتبار و شخصیت شرکا و مؤسسین از اهمیت بسیار زیای برخوردار است. مثال بارز این موضوع نیز الزام وجود نام یکی از شرکا در نام انتخابی شرکت است که در بالا دربارۀ آن صحبت کردیم.
 5. در شرکت‌های تضامنی انتقال سهام به غیر تنها در صورتی ممکن است که تمام شرکا رضایت خود را اعلام کرده باشند.
 6. تقسیم منافع حاصله در شرکت تضامنی نسبت به سهم الشرکه هر فرد صورت می‌پذیرد، مگر اینکه در شرکت‌نامه شیوۀ متفاوتی برای تقسیم آن در نظر گرفته شده باشد.
 7. از جمله نکات مهم در تنظیم شرکت‌نامه این است که باید میزان سرمایۀ شرکت را حتماً در آن ذکر کرد. تعیین میزان سرمایه در آینده و در مواقعی که شرکت دچار ضرر و زیان می‌شود می‌تواند تحت شرایطی خاص به رفع مشکلات کمک کند.
 8. در شرکت تضامنی، هریک از شرکا به تنهایی مسئول پرداخت تمام بدهی‌های شرکت است.
 9. چنانچه شرکت تضامنی بدهی داشته باشد، طلبکار می‌تواند به دلخواه طلب خود را از یکی از شرکا مطالبه کند. البته این امر باعث نمی‌شود که طلبکار از دیگر شرکا مطالبه‌ای نداشته باشد یا اینکه شرکا به کلی از زیر بار مسئولیت بدهی‌ها شانه خالی کنند.
 10. همان‌طور که در بالا هم گفته شد در هنگام انتخاب نام برای شرکت باید عبارت «شرکت تضامنی» ذکر شود و همچنین نام حداقل یکی از شرکا در اسم انتخابی گنجانده شود.
 11. چنانچه شریکی که نام او در اسم شرکت قید شده است، فوت کرده یا به هر دلیلی دیگر مشارکتی در شرکت نداشته باشد باید نام یکی دیگر از شرکا جایگزین نام او شود.

تفاوت شرکت تضامینی با شرت های دیگر

بدیهی است که رعایت تمامی این موارد کمی دشوار است و شما به هنگام ثبت شرکت نیاز داریدکه فردی باتجربه و آشنا به امور مراحل ثبت را انجام دهد تا از بروز هر نوع مشکلی جلوگیری شود. چنانچه مایل به ثبت شرکت تضامنی هستید اما تجربۀ کافی در این زمینه ندارید یا برای ثبت شرکت خود سؤالی دارید یا نیاز دارید در این زمینه با یک کارشناس مشورت کنید کارشناسان پارسه با افتخار آمادۀ ارائه پاسخ و راهنمایی‌های لازم هستند و شما را تا هنگام ثبت شرکت همراهی می‌کنند و مسیر درست را به شما نشان می‌دهند

اگر این مطلب برایتان مفید بود به اشتراک بگذارید
پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

استعلام هزینه خدمات

فهرست