شرکت تضامنی

شرکت‌ها انواع گوناگونی دارند که هرکدوم هدف و منظوری رو دنبال می‌کنند. بنابراین برای ثبت شرکت باید بدونید که شرکت مناسب برای کسب‌وکار شما چه نوع شرکتیه. از جمله انواع شرکت‌ها میشه به شرکت تضامنی اشاره کرد.

منظور از شرکت تضامنی، شرکتیه که در صورت بروز هرگونه مشکل مالی در اون، هریک از اعضای شرکت بر اساس قوانین در برابر مسائل پیش اومده مسئول هستند و باید برای رفع مشکلات مالی تلاش کنند.

ماهیت شرکت تضامنی

بر اساس مادۀ ۱۱۶ قانون تجارت، شرکت تضامنی شرکتیه که به قصد انجام امور تجاری توسط حداقل ۲ نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل میشه و اگر شرکت دچار بدهی بشه و دارایی‌های شرکت برای پرداخت دیون و قروض کافی نباشه، هریک از شرکا به‌تنهایی مسئول پرداخت تمام بدهی‌های شرکت هستند.

شاید این امر که همه شرکا در برابر بدهی‌های مالی شرکت مسئول هستند، باعث بشه بسیاری افراد از ثبت شرکت تضامنی منصرف بشن؛ اما در خصوص ثبت چنین شرکت‌هایی دو موضوع مهم وجود داره:

 • به سبب وجود چنینی قانونی، این شرکت‌ها اعتبار بسیاری نزد معامله‌کننده‌ها دارند.
 • اعضای چنین شرکت‌هایی اغلب یا از اقوام درجه یک هستند یا افرادی که به یکدیگر اعتماد کامل دارند.

علاوه بر این‌ها برخی از مراجع برای صدور برخی از مجوزها تأکید دارند که شرکت دریافت‌کنندۀ مجوز باید شرکتی تضامنی باشه. به‎عنوان نمونه برای تأسیس صرافی و دریافت مجوز از بانک مرکزی، درخواست‌کننده حتماً باید یک شرکت تضامنی باشه.

شرکت تضامینی

وجه تمایز شرکت تضامنی با شرکت‌های دیگر

شرکت‌های تضامنی دو وجه تمایز با دیگر شرکت‌ها دارند که این تمایزها در مواردی برای اون‌ها امتیاز محسوب میشه، این تمایزها عبارت‌اند از:

اگر شرکت به‌دلیل زیان‌های وارده دچار مشکلات مالی بشه تا زمانی که ضررها جبران نشه شرکا از درآمدهای شرکت هیچ مبلغی دریافت نمی‌کنند.

و اگر به دلیل زیان‌های وارده، سهم الشرکه شرکا کم بشه، میشه از شرکا درخواست کرد که مبلغی بیش از آنچه در شرکت‌نامه قید‌ شده، پرداخت کنند.

ثبت شرکت تضامنی

برای ثبت شرکت تضامنی باید به نکاتی توجه کرد. یکی از این نکات انتخاب اسم مناسب برای شرکته که دو قانون عمده رو در بر می‌گیره:

اول، در نام انتخابی عبارت «شرکت تضامنی» باید ذکر بشه.

دوم، وجود نام یکی از شرکا در اسم انتخابی الزامیه.

در ادامه به ذکر یازده نکتۀ دیگر می‌پردازیم که برای ثبت شرکت تضامنی باید اون‌ها رو مدنظر داشت. این نکات به شرح زیر هستند:

 1. در تنظیم شرکت‌نامه رعایت تمامی مفاد قانونی لازم و ضروریه و باید رعایت بشه.
 2. شرکت‌نامه و اساس‌نامه در شرکت تضامنی اهمیت زیادی داره و پس از ثبت، تنها با رضایت کامل همۀ شرکا قابل تغییره لذا در تدوین اون باید دقت و توجه کافی داشت یا حتی با متخصصان این حوزه مشورت کرد.
 3. لازمه که تمامی سرمایۀ شرکت تأدیه‌شده باشه (پرداخت‌شده باشد) و همچنین طبق مادۀ ۱۱۸ قانون تجارت سهم الشرکۀ غیرنقدی با رضایت کامل همۀ شرکا ارزیابی (تقویم) و تسلیم شود.
 4. در شرکت‌های تضامنی، اعتبار و شخصیت شرکا و مؤسسین اهمیت زیادی داره. مثال بارز این موضوع هم الزام وجود نام یکی از شرکا در اسم انتخابی شرکته که در بالا دربارۀ اون صحبت کردیم.
 5. در شرکت‌های تضامنی انتقال سهام به غیر تنها در صورتی ممکنه که تمام شرکا رضایت خودشون رو برای انجام این کار اعلام کرده باشند
 6. تقسیم منافع حاصله در شرکت تضامنی نسبت به سهم الشرکه هر فرد صورت می‌گیره، مگر اینکه در شرکت‌نامه شیوۀ متفاوتی برای تقسیم اون در نظر گرفته شده باشه.
 7. از جمله نکات مهم در تنظیم شرکت‌نامه اینه که باید میزان سرمایۀ شرکت حتماً در اون ذکر بشه. تعیین میزان سرمایه در آینده و در مواقعی که شرکت دچار ضرر و زیان می‌شه می‌تونه تحت شرایطی خاص به رفع مشکلات کمک کنه.
 8. در شرکت تضامنی، هریک از شرکا به تنهایی مسئول پرداخت تمام بدهی‌های شرکته.
 9. چنانچه شرکت تضامنی بدهی داشته باشه، طلبکار می‌تونه به دلخواه طلب خودش رو از یکی از شرکا مطالبه کنه. البته این امر باعث نمیشه که طلبکار از دیگر شرکا مطالبه‌ای نداشته باشه یا اینکه شرکا به‌کلی از زیر بار مسئولیت بدهی‌ها شانه خالی کنند.
 10. چنانچه شریکی که نام او در اسم شرکت قید شده، فوت کرده یا به هر دلیلی دیگر مشارکتی در شرکت نداشته باشه باید نام یکی دیگر از شرکا جایگزین نام او بشه.

تفاوت شرکت تضامینی با شرت های دیگر

بدیهیه که رعایت تمامی این موارد کمی دشواره به همین دلیل شما به هنگام ثبت شرکت نیاز دارید که فردی باتجربه و آشنا به امور مراحل ثبت رو انجام بده. به این ترتیب از بروز هر نوع مشکلی جلوگیری می‌شه. اگر مایل به ثبت شرکت تضامنی هستید اما در این زمینه تجربۀ کافی ندارید یا برای ثبت شرکت خودتون سؤالی دارید یا نیاز دارید در این زمینه با یک کارشناس مشورت کنید کارشناسان پارسه با افتخار آمادۀ ارائه پاسخ و راهنمایی‌های لازم هستند و شما رو تا هنگام ثبت شرکت همراهی می‌کنند و مسیر درست رو به شما نشون می‌دن.

اگر این مطلب برایتان مفید بود به اشتراک بگذارید
پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست