شرکت دانش بنیان

این روزها با توسعۀ دنیای تجارت و افزایش جایگاه و نقش تکنولوژی در تمام جنبه‌های زندگی، اسم شرکت دانش بنیان رو زیاد می‌شنویم. شاید این سؤال برای برخی پیش بیاد که شرکت دانش بنیان چیه؟ یا اینکه چطور میشه یک شرکت دانش بنیان تأسیس کرد؟ برای پاسخ به چنین سؤالاتی پیش از هر چیزی لازمه تا به روشنی از ماهیت شرکت‌های دانش بنیان مطلع بشیم.

تعریف شرکت دانش بنیان

برای اینکه بتونیم یک تعریف رسمی از شرکت دانش بنیان داشته باشیم باید از آیین‌نامۀ اجرایی قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان هیئت وزیران کمک بگیریم که در سال ۱۳۹۶ مصوب شده. در این آیین‌نامه شرکت‌های دانش بنیان این چنین تعریف شدن:

شركت یا مؤسسۀ خصوصی یا تعاونی كه به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعۀ اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه در حوزۀ فناوری‌های برتر و با ارزش افزودۀ فراوان و براساس معیارهای مورد نظر این آیین‌نامه، به تأیید كارگروه می‌رسد.

هر چند این تعریف بسیار کلیه، اما میشه به‌صورت عامیانه گفت که شرکت‌های دانش بنیان شرکت‌هایی هستند که هدفشون ایجاد پیوند و ارتباطی عمیق بین علم و ثروته.

برای اینکه بتونید  شرکت خودتون رو به یک شرکت دانش بنیان تبدیل کنید باید به‌طور دقیق از قوانین، مراحل و روند انجام کار آگاه باشید. ما در ادامه قصد داریم برخی نکات کلیدی رو با شما به اشتراک بذاریم. با پارسه همراه باشید.

انواع شرکت دانش بنیان

شرکت‌های دانش بنیان براساس برخی ویژگی‌ها، در سه گروه کلی گنجانده می‌شن: دانش بنیان نوپا، دانش بنیان تولیدی و دانش بنیان صنعتی.

هرکدوم از این شرکت‌ها اهداف متفاوتی دارن و به تبع همین اهداف، قوانین مربوط به اون‌ها نیز متفاوته.

شرکت دانش بنیان نوپا

زمانی که طول عمر تشکیل یک شرکت دانش بنیان کمتر از ۳ سال باشه و تعداد اعضای اون محدود و نوع کار اون‌ها عمدتاً به‌صورت پاره وقت و دورکاری باشه، گفته میشه که این شرکت، یک دانش بنیان نوپاست.

شرکت‌های نوپا دارای اعتبار یک‌ساله هستند و اعتبار اون‌ها به‌صورت یکساله تمدید می‌شه مگر زمانی که در روند فعالیتی خودشون پیشرفت قابل‌قبولی داشته باشند. در این صورت می‌تونند به گروه‌های دیگه ارتقا پیدا کنند.

شرکت دانش بنیان تولیدی

زمانی که شرکت دانش بنیان بتونه بیش از ۵۰ درصد از درآمد سال مالی خودش رو از طریق فروش کالا یا خدمات دانش بنیان تأمین کنه، اون شرکت در گروه دوم شرکت‌های دانش بنیان، یعنی دانش بنیان تولیدی قرار می‌گیره.

یک شرکت دانش بنیان تولیدی، علاوه بر اینکه باید بیش از ۵۰ درصد درآمد سال مالی خودش رو از طریق فروش کالا یا خدمات دانش بنیان به دست آورده باشه، باید تا چند ویژگی دیگه هم داشته باشه:

 • جهت تحقیق و توسعه باید تا حداقل معادل پنج درصد فروش محصول خودش رو به‌صورت سالیانه در بخش تحقیق و توسعه صرف کنه؛
 • دارای حداقل ۳ نفر نیروی کار تمام‌وقت باشه و بیش از ۶ ماه از پرداخت حق بیمۀ اون‌ها گذشته باشه؛
 • ۳۰ درصد از تمامی کارکنان تمام‌وقت بخش‌های اصلی شرکت‌های کمتر از ۵۰ نفر، حداقل باید دارای مدرک کارشناسی باشند؛
 • ۲۰ درصد از تمامی کارکنان تمام‌وقت بخش‌های اصلی شرکت‌های بیشتر از ۵۰ نفر، حداقل باید دارای مدرک کارشناسی باشند.

شرکت دانش بنیان صنعتی

سومین گروه از شرکت‌های دانش بنیان، دانش بنیان صنعتی است. زمانی شرکت می‌تونه به این جایگاه برسه که برخی ویژگی‌ها و شرایط رو داشته باشه. از جمله:

 • در سال مالی گذشته، فروش شرکت بیش از ۱۰ میلیارد تومان باشه؛
 • ۱۰ درصد از درآمد سال مالی گذشته که از طریق فروش کالا یا خدمات دانش بنیان حاصل شده، باید در بخش تحقیق و توسعه صرف بشه؛
 • دارای یک واحد یا بخش مستقر تحقیق و توسعه باشه؛
 • حداقل یک کالا یا خدمت دانش بنیان جدید ارائه بده یا کالا یا خدمت قبلی خودش رو به‌گونه‌ای ارتقا بده که موفق به اخذ تأییدیه‌ها و استانداردهای داخلی یا خارجی معتبر بشه.

شاخص‌های ضروری تبدیل یک شرکت به شرکت دانش بنیان

همون‌طور که اشاره شد، شما می‌تونید شرکت خودتون رو به یک شرکت دانش‌بنیان تبدیل کنید. اما پیش از این کار باید مطمئن بشید که تمام ویژگی‌های شرکت دانش‌بنیان رو دارید. این ویژگی‌ها به دو دستۀ عمومی و تخصصی تقسیم میشن که درادامه دربارۀ اون‌ها صحبت می‌کنیم.

شاخص‌های کلی یا عمومی

غالب شاخص‌های عمومی، همون مواردی هستند که پیش‌تر تحت عنوان شرکت دانش‌بنیان نوپا و تولیدی دربارۀ اون‌ها صحبت کردیم.

اول: براساس قوانین حاکم بر شرکت‌های دانش بنیان، ضروریه که حداقل دو سوم مؤسسین این شرکت‌ها دو مورد از شرایط زیر را داشته باشند:

 • مدرک لیسانس یا بالاتر از اون؛
 • دارای حداقل سه سال سابقۀ مدیریت یا فعالیت علمی؛
 • دارای حداقل یک اختراع داخلی یا بین‌المللی ثبت‌شده؛

دوم: شرکت باید بیش از ۵۰ درصد از درآمد سال مالی خودش رو از طریق فروش کالا یا خدمات علمی و پژوهشی کسب کرده باشه. چنانچه شرکت تازه تأسیس و در مرحلۀ تجاری باشه، باید مشتری تضمینی یا بازار هدف مشخصی داشته باشه.

سوم: حداقل ۳ نفر نیروی کاری تمام‌وقت داشته باشه که بیش از ۶ ماه از پرداخت حق بیمۀ اون‌ها گذشته باشه.

شاخص‌های اختصاصی یا تخصصی

مهم‌ترین و اصلی‌ترین شاخص‌های اختصاصی لازم برای تبدیل یک شرکت به شرکت دانش‌بنیان رو می‌شه در ۲ مورد خلاصه کرد:

 • شرکت باید تولیدکنندۀ کالاهایی باشه که در حوزۀ کالاها ، خدمات و فرایندهای دانش بنیانی قرار داره.
 • تولیدات شرکت باید در قالب خدمات و کالای جدید عرضه شده باشه و دانش تولید اون‌ها باید از طریق تحقیق و توسعه به دست اومده باشه و کاملاً در اختیار خود شرکت باشه.

مراحل ثبت شرکت‌های دانش بنیان

مراحل ثبت شرکت‌های دانش بنیان

زمانی که تصمیم شما مبنی بر تبدیل شرکت به یک شرکت دانش بنیان قطعی شد، باید مدارکی رو برای ارزیابی در «سامانۀ شرکت‌های دانش بنیان» ثبت کنید. اصلی‌ترینِ این مدارک رو به‌طور کلی میشه چنین نام برد:

 • رزومۀ مشخصی از شرکت؛
 • آخرین اظهارنامۀ مالیاتی شرکت؛
 • ارائۀ فهرست کاملی از اطلاعات کارکنان، مدیران و سهامداران شرکت؛
 • ارائۀ طرح دانش بنیانی شرکت.

پس از ثبت درخواست و ارسال مدارک، درخواست شما توسط کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان ارزیابی شده و نتیجه به شما اطلاع داده می‌شه.

در تصویر زیر می‌تونید مراحل دریافت مجوز شرکت دانش‌ بنیان رو مشاهده کنید.

ثبت شرکت دانش‌ بنیان با پارسه

تأسیس هرکدوم از شرکت‌های قوانین خاصی داره که آگاهی از اون‌ها و آشنایی با هرکدوم از قوانین نیازمند حداقل یک فرد متخصص در کنار متقاضی تأسیس شرکته. چنانچه شما تصمیم دارید شرکتی دانش بنیان تأسیس کنید کارشناسان پارسه در کنار شما هستند تا شما رو به اهدافتون برسونند.

اگر این مطلب برایتان مفید بود به اشتراک بگذارید
پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست