ثبت شرکت سهامی خاص

بدون شک هر انسانی در طول زندگی خود حداقل یکبار نام شرکت سهامی خاص را شنیده است؛ اما بیشتر انسان‌ها به‌طور دقیق نمی‌دانند منظور از شرکت سهامی خاص چیست.

در یک تعریف کلی می‌توان گفت شرکت سهامی خاص شرکتی است که با همکاری حداقل پنج نفر ثبت می‌شود که سه نفر از این پنج نفر باید متعهد ‌شوند که تمامی سرمایۀ شرکت را تأمین کنند. در این میان اگر تصمیم داشته باشید سرمایۀ این شرکت را به سهام تقسیم کرده و مسئولیت و تعهد صاحبان سهام را براساس میزان سهامشان مشخص کنید، قطعاً شما صاحب یک شرکت سهامی خاص هستید.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت شرکت سهامی خاص شرکتی است که:

  • تعداد اعضای اولیۀ آن حداقل ۵ نفر باشد (۳ نفر مدیر، ۲ نفر بازرس)؛
  • تعداد مدیران اصلی (هیئت مدیره) حداقل ۳ نفر باشد؛
  • تعداد سهامداران حداقل ۳ نفر باشد؛
  • تمام سرمایۀ شرکت تنها توسط مؤسسین تأمین شود (حداقل یک میلیون ریال)؛
  • سرمایه به سهام تقسیم شود و سهام بین اعضا تقسیم شود؛
  • مسئولیت و تعهد هر عضو در شرکت براساس مبلغ سهام آن فرد ‌باشد.

 

مزایا و معایب شرکت سهامی خاص

مزایای ثبت شرکت سهامی خاص

اعتبار بالا: باتوجه به ساختار، ماهیت و قوانین ثبت شرکت سهامی خاص، این شرکت‌ها در قیاس با شرکت‌های مسئولیت محدود، جهت شرکت در مزایده یا مناقصه‌ها و امور تجاری بزرگ و نیز اخذ وام از بانک‌ها، دارای اعتبار بیشتری هستند.

مسئولیت و تعهد منصفانه: قوانین ثبت شرکت سهامی خاص بر این اصل تأکید دارد که هر سهامدار تنها به میزان سهم خود در شرکت مسئولیت و تعهد دارد و این نوعی مسئولیت منصفانه به شمار می‌آید.

مشارکت واقعی: قوانین ثبت شرکت سهامی خاص حاکی از آن است که در زمان انتخاب اعضای هیئت‌مدیره، سهامداران می‌بایست در این انتخاب مشارکت و نقش داشته باشند.

ایجاد بستر تجاری مناسب: با توجه به اینکه سرمایۀ شرکت براساس سهام است، در صورت نیاز شرکت به جذب سرمایه، هر فردی که مایل به سرمایه‌گذاری باشد، می‌تواند با توجه به توان و وسع مالی خود نسبت به خرید سهام اقدام کند. این امر باعث می‌شود تا بتوان با جذب سرمایه‌های خرد و تبدیل آن‌ها به یک سرمایۀ کلان، بستر تجاری مناسبی را برای شرکت فراهم نمود.

 

5 گام برای ثبت شرکت سهامی خاص

معایب ثبت شرکت سهامی خاص

قوانین سخت‌گیرانه: قوانین ثبت شرکت سهامی خاص در قیاس با برخی دیگر از شرکت‌ها (به‌عنوان نمونه شرکت‌های مسئولیت محدود)، مقداری پیچیده و البته سخت‌گیرانه‌تر است. البته نباید فراموش کرد که همین قوانین سخت اعتبار بیشتری را برای شرکت‌های سهامی خاص به ارمغان می‌آورد.

صورت‌جلسات متعدد: با توجه به اینکه در قوانین ثبت شرکت سهامی خاص به صراحت بیان شده است که  هر ساله نسبت به تعیین بازرسین و نیز هر دو سال یکبار نسبت به تعیین هیئت‌مدیره و مدیران اصلی شرکت جلسات و انتخاباتی صورت گیرد، طبیعتاً پس از مشخص‌شدن بازرسین و هیئت‌مدیرۀ جدید، صورت‌جلساتی برای ثبت باید به ادارۀ ثبت شرکت‌ها ارسال و در روزنامۀ رسمی منتشر گردد.

سرمایۀ اولیه: براساس قوانین ثبت شرکت سهامی خاص، در آغاز تأسیس این شرکت‌ها نیاز است تا یک حساب بانکی به نام شرکت افتتاح و حداقل ۳۵ درصد از سرمایۀ اولیۀ شرکت به آن حساب واریز شود.

اگر تا اینجا تمام مطالب را خوانده باشید پس قطعاً می‌دانید که شرکت سهامی خاص چطور شرکتی است و چه ویژگی‌هایی دارد؛ اما اگر قصد دارید یک شرکت سهامی خاص تأسیس کنید نیاز دارید که قوانین مربوط به ثبت این شرکت‌ها را بدانید. این در حالی است که ثبت چنین شرکت‌هایی اغلب قوانینی پیچیده و سخت دارند بنابراین ما به شما توصیه می‌کنیم برای ثبت چنین شرکت‌هایی از همان ابتدا تمام امور را به دست کارشناسان این حوزه بسپارید تا در کمترین زمان شما را به اهدافتان برسانند.

اگر این مطلب برایتان مفید بود به اشتراک بگذارید
پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست