شرکت سهامی خاص

بدون شک هر انسانی در طول زندگی خودش حداقل یک بار اسم شرکت سهامی خاص رو شنیده؛ اما بیشتر مردم به‌طور دقیق نمی‌دونن که منظور از شرکت سهامی خاص چیه. در این نوشتار قصد داریم دربارۀ شرکت سهامی خاص، شرایط تأسیس و ویژگی‌ها و معایب این شرکت صحبت کنیم. اگر شما هم قصد دارید شرکت سهامی خاص تأسیس کنید، با پارسه همراه باشید.

شرکت سهامی خاص

در یک تعریف کلی میشه گفت شرکت سهامی خاص شرکتیه که با همکاری حداقل پنج نفر ثبت میشه که سه نفر از این پنج نفر باید متعهد بشن که تمامی سرمایۀ شرکت رو تأمین می‌کنند. در این بین اگر تصمیم داشته باشید سرمایۀ شرکت رو به سهام تقسیم کرده و مسئولیت و تعهد صاحبان سهام رو براساس میزان سهامشون مشخص کنید، قطعاً شما صاحب یک شرکت سهامی خاص هستید.

به‌طور خلاصه میشه گفت شرکت سهامی خاص شرکتیه که:

 • تعداد اعضای اولیۀ اون حداقل ۵ نفر باشه (۳ نفر مدیر، ۲ نفر بازرس)؛
 • تعداد مدیران اصلی (هیئت مدیره) حداقل ۳ نفر باشه؛
 • تعداد سهامداران حداقل ۳ نفر باشه؛
 • تمام سرمایۀ شرکت تنها توسط مؤسسین تأمین بشه (حداقل یک میلیون ریال)؛
 • سرمایه به سهام تقسیم بشه و سهام بین اعضا تقسیم بشه؛
 • مسئولیت و تعهد هر عضو در شرکت براساس مبلغ سهام اون فرد ‌باشه.

مزایا و معایب شرکت سهامی خاص

مزایای ثبت شرکت سهامی خاص

اعتبار بالا: باتوجه به ساختار، ماهیت و قوانین ثبت شرکت سهامی خاص، این شرکت‌ها در قیاس با شرکت‌های مسئولیت محدود، برای شرکت در مزایده یا مناقصه‌ها و امور تجاری بزرگ و دریافت وام از بانک‌ها، اعتبار بیشتری دارند.

مسئولیت و تعهد منصفانه: قوانین ثبت  بر این اصل تأکید داره که هر سهامدار تنها به میزان سهم خودش در شرکت مسئولیت و تعهد داره و این نوعی مسئولیت منصفانه به‌شمار میاد.

مشارکت واقعی: قوانین ثبت شرکت‌های سهامی خاص حاکی از اینه که در زمان انتخاب اعضای هیئت‌مدیره، سهامداران می‌بایست در این انتخاب مشارکت و نقش داشته باشند.

ایجاد بستر تجاری مناسب: با توجه به اینکه سرمایۀ شرکت براساس سهام مشخص میشه، در صورت نیاز شرکت به جذب سرمایه، هر فردی که مایل به سرمایه‌گذاری باشه، می‌تونه با توجه به توان و وسع مالی خودش برای خرید سهام اقدام کنه. این امر باعث میشه با جذب سرمایه‌های خرد و تبدیل اون‌ها به یک سرمایۀ کلان، بستر تجاری مناسبی برای شرکت فراهم بشه.

5 گام برای ثبت شرکت سهامی خاص

معایب ثبت شرکت سهامی خاص

قوانین سخت‌گیرانه: قوانین ثبت شرکت سهامی خاص در قیاس با برخی دیگر از شرکت‌ها (به‌عنوان نمونه شرکت‌های مسئولیت محدود)، مقداری پیچیده و البته سخت‌گیرانه‌تره. البته نباید فراموش کرد که همین قوانین سخت اعتبار بیشتری رو برای شرکت‌های سهامی خاص به ارمغان میاره.

صورت‌جلسات متعدد: در قوانین به صراحت بیان شده که  هر سال باید برای تعیین بازرسین و هر دو سال یک بار برای تعیین هیئت‌مدیره و مدیران اصلی شرکت جلسات و انتخاباتی صورت بگیره. طبیعتاً پس از مشخص‌شدن بازرسین و هیئت‌مدیرۀ جدید، صورت‌جلساتی برای ثبت باید به ادارۀ ثبت شرکت‌ها ارسال و در روزنامۀ رسمی منتشر بشه که انجام تمام این‌ها زمان زیادی رو از این شرکت‌ها می‌گیره.

سرمایۀ اولیه: براساس قوانین ثبت شرکت سهامی خاص، در آغاز تأسیس این شرکت‌ها نیازه تا یک حساب بانکی به نام شرکت افتتاح و حداقل ۳۵ درصد از سرمایۀ اولیۀ شرکت به اون حساب واریز بشه.

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص

 • کپی شناسنامه و کارت ملی همۀ اعضای هیئت مدیره، مؤسسین، سهامداران و بازرسین؛
 • مفاد قرارداد که شامل آدرس شرکت و سکونت و کد پستی، سرمایۀ شرکت، لیست اعضا و سهامداران، درصد سهام و سهم الشرکه و سمت‌ها و موضوع فعالیت شرکت؛
 • ارائۀ حداقل ۵ مورد اسم سه سیلابی؛
 • ارائۀ فیش واریزی ۳۵ درصد از سرمایۀ اولیۀ شرکت در حسابی به نام شرکت؛
 • اقرارنامۀ مدیران شرکت مبنی بر عدم ممنوعیت جهت فعالیت تجاری؛
 • اقرارنامۀ بازرسان شرکت مبنی بر داشتن رابطۀ نسبی یا سببی با مدیران شرکت.

هزینه ثبت شرکت سهامی خاص

هزینه ثبت این نوع شرکت با حداقل سرمایه در سال ۹۹ شامل هزینه‌های دولتی و دفتری و آگهی روزنامه می‌شد که درکل مبلغی معدل ۴۰۰هزار تومان می‌شد. با این حال اگر موضوع شرکت طولانی‌تر و سرمایۀ اولیه بیشتر باشه هزینه‌ها کمی بیشتر میشه.

ثبت شرکت سهامی خاص با پارسه

اگر تا اینجا تمام مطالب رو خونده باشید پس قطعاً می‌دونید که شرکت سهامی خاص چطور شرکتیه و چه ویژگی‌هایی داره؛ اما اگر قصد دارید این نوع شرکت را تأسیس کنید، نیاز دارید که قوانین مربوط به ثبت این شرکت‌ها رو بدونید. این در حالیه که ثبت چنین شرکت‌هایی اغلب قوانینی پیچیده و سخت دارند. بنابراین ما به شما توصیه می‌کنیم برای ثبت چنین شرکت‌هایی از همون ابتدا تمام امور رو به دست کارشناسان این حوزه بسپارید تا در کمترین زمان شما رو به اهدافتون برسونند. شرکت پارسه با سابقه‌ای طولانی در حوزۀ ثبت شرکت‌ها این آمادگی رو داره که در کوتاه‌ترین زمان و با هزینه‌ای قابل قبول شرکت مورد نظر شما رو ثبت کنه. کارشناسان پارسه آمادۀ پاسخگویی به سؤالات شما هستند و شما رو تا انتهای مسیر ثبت شرکت همراهی می‌کنند.

اگر این مطلب برایتان مفید بود به اشتراک بگذارید
پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست