جواز تأسیس

جواز تأسیس یکی از مهم‌ترین مجوزهای کسب‌وکار به‌حساب میاد و نقش پررنگی در تولید و اشتغال داخلی داره. اگر شما هم می‌خواید جواز تاسیس بگیرید؛ اما با مراحل دریافت اون آشنایی ندارید یا تا میانۀ راه پیش رفتید و به مشکل برخورد کردید تا پایان این مقاله همراه ما باشید. ما در این مقاله برای شما توضیح می‌دیم که چطور باید جواز تاسیس بگیرید و چه مدارکی برای دریافت اون لازم دارید.

جواز تأسیس چیست؟

در یک تعریف کلی، جواز تاسیس مجوزیه که برای فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی برای اشخاص حقیقی و حقوقی صادر میشه.

نکتۀ مهم دربارۀ جواز تأسیس اینه که موضوع جواز با موضوع کسب‌وکار شما باید یکی باشه. این جواز رو وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر می‌کنه و مهلتی یک‌ساله داره.

الزام دریافت جواز تأسیس

جواز تاسیس یکی از مدارکیه که هر فرد حقیقی یا حقوقی برای ثبت برند خودش به اون احتیاج داره. ما قبلاً دربارۀ شرایط ثبت برند صحبت کردیم. بنابراین اگر قصد دارید برندی رو ثبت کنید در قدم اول باید جواز تأسیس داشته باشید و فراموش نکنید که از نظر ادارۀ مالکیت صنعتی این جواز یکی از معتبرترین مجوزهاست.

انواع جواز تأسیس

برای دریافت جواز تاسیس شما اول باید نوع فعالیت اقتصادیتون رو مشخص کنید. بسته به نوع فعالیت، مرجعی که باید بهش درخواست صدور جواز بدید و همچنین نوع جوازتون متفاوته.

جوازهای تأسیس شامل جواز کارگاهی، جواز جهاد کشاورزی و جواز صنایع میشه. این جوازها برای افراد هر فرد حقیقی یا حقوقی بسته به نوع فعالیتش صادر می‌شه.

جواز تاسیس

جواز کارگاهی

این جواز به مشاغلی تعلق می‌گیره که قصد تولید کالایی رو دارن و به‌وسیلۀ اون می‌تونن موجب اشتغال‌زایی توی یکی از رشته‌های مصوب صنایع‌دستی بشن. اعتبار این جواز ۶ ماهه است و اگر کارگاه تولیدی در طول ۶ ماه پیشرفت خوبی داشته باشه و معاونت صنایع‌دستی استان اون رو تأیید بکنه جواز مجدد تمدید می‌شه.

جواز جهاد کشاورزی

این مجوز برای کسانی صادر می‌شه که قصد دارن در حوزۀ کشاورزی فعالیت یا سرمایه‌گذاری کنن. این جواز شامل حوزۀ دام‌پروری، دامداری، پروش و حتی تولید و بسته‌بندی محصولات هم میشه.

این جواز اعتباری یک‌ساله داره و بعد از تموم شدن اعتبارش اگر کسب‌وکار پیشرفت کرده باشه دوباره تمدید می‌شه.

جواز تأسیس صنایع

جواز صنایع برای کسانی صادر میشه که قصد دارن در حوزۀ صنایع فعالیت کنن. این جواز یکی از پرطرفدارترین انواع جوازهای تأسیس به شمار میاد و کسی که این جواز رو داره می‌تونه از مزایای زیادی استفاده کنه. مثل:

 • خرید زمین در شهرک‌های صنعتی با شرایط مناسب و دریافت وام بدون بهره؛
 • ثبت برند فارسی برای محصولات تولیدی؛
 • حضور در نمایشگاه‌های تجاری داخلی و خارجی؛
 • دریافت وام با تسهیلات دولتی و… .

این جواز هم مثل جواز جهاد کشاورزی اعتباری یک‌ساله داره و در صورت پیشرفت بعد از یک سال دوباره تمدید می‌شه.

شرایط دریافت جواز تأسیس

همون‌طور که گفتیم هر فرد حقیقی یا حقوقی می‌تونه جواز تاسیس بگیره به شرطی که شرایط لازم رو داشته باشه. این شرایط برای افراد حقیقی و حقوقی متفاوته.

شرایط دریافت جواز تأسیس برای افراد حقیقی

 • تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران؛
 • حداقل سن ۱۸ سال تمام؛
 • کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان.

شرایط دریافت جواز تأسیس برای افراد حقوقی

 • ثبت شرکت؛
 • تصویر آگهی تأسیس و آخرین تغییرات شرکت؛
 • تقاضانامه؛
 • کارت پایان خدمت یا معافیت دائم مدیرعامل برای آقایان.

اخذ جواز تاسیس

مدارک دریافت جواز تأسیس

هر فرد حقیقی یا حقوقی برای دریافت جواز تاسیس باید مدارکی رو به نهاد مربوطه ارائه بده. این مدارک برای افراد حقیقی و حقوقی متفاوته.

مدارک لازم برای افراد حقیقی

 • شناسنامه و کارت ملی متقاضی؛
 • اطلاعات تماس متقاضی.

مدارک لازم برای افراد حقوقی

 • شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل؛
 • اوراق ثبتی شرکت و آگهی تأسیس؛
 • آگهی آخرین تغییرات هیئت‌مدیره و آدرس شرکت در صورت وجود؛
 • اطلاعات تماس مدیرعامل.

مراحل دریافت جواز تأسیس

اگر شما تمام شرایط و مدارک لازم رو دارید برای ثبت تقاضای مجوز تاسیس خودتون باید به سامانۀ www.stsm.ir مراجعه کنید و بعد از ثبت‌نام و دریافت شناسۀ کاربری و رمز عبور تمام مدارک خودتون رو بارگذاری کنید. اگر همۀ مدارک شما کامل و درست باشن باید صبر کنید تا جواز صادر بشه. مدت‌زمان صدور جواز برای انواع جوازها متفاوته. اگر تقاضای جواز صنایع یا کارگاهی داشته باشید و وزارت صمت صادرکنندۀ جوازتون باشه حدود ۲ هفته طول می‌کشه تا جواز صادر بشه. اما اگر متقاضی جواز جهاد کشاورزی باشید صدور جواز بین ۲ هفته تا یک ماه طول می‌کشه.

دریافت جواز تأسیس با پارسه

شما برای آغاز هر کاری به جواز تاسیس نیاز دارید. توی این مقاله ما سعی کردیم به‌طور خلاصه دربارۀ جواز تاسیس، انواع اون و شرایط و مراحل دریافتش صحبت کنیم. اما بهتره برای جلوگیری از هر نوع مشکلی توی کسب‌وکارتون قبل از شروع روند دریافت جواز تأسیس با یک فرد متخصص صحبت کنید و راهنمایی‌های لازم رو دریافت کنید. به این ترتیب می‌تونید با کمترین دردسر جواز تأسیس مدنظرتون رو بگیرید. کارشناسان پارسه باافتخار آمادۀ ارائۀ راهنمایی‌های لازم هستن. کارشناسای ما با تمام مراحل کار آشنا هستن و می‌تونن بهترین مسیرها رو به شما پیشنهاد بدن.

اگر این مطلب برایتان مفید بود به اشتراک بگذارید
پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست