سئو (SEO) یا بهینه‌سازی برای موتورهای جست‌وجو به مجموعه فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود که از آن برای بهبود عملکرد سایت براساس استاندارهای موتورهای جست‌وجو و جذب بازدیدکنندگان استفاده می‌شود. فاکتورهای زیادی در سئو سایت شما تأثیر گذارند، از کلمات موجود در متن و محتوا گرفته تا لینک‌های ورودی به سایت شما همگی در سئوی سایت شما تأثیرگذار هستند. بنابراین اگر قصد دارید از طریق وب‌سایت خود به معرفی کسب‌وکارتان بپردازید و به تعداد مخاطبانتان بیفزایید باید روی سئوی سایت خود تمرکز کنید.

تعریف سئو

سئو برگرفته از عبارت Search Engine Optimization است. معادل این عبارت در فارسی سئو یا بهینه‌سازی موتور جست‌وجو است و آن را به‌صورت زیر تعریف کرد:

سئو عبارت است از مجموعه‌ای از روش‌های گوناگون که یک وب‌سایت را به‌صورت استراتژیک تغییر می‌دهند و موجب افزایش بازدید از وب‌سایت می‌گردند.

ولی سئو به همین‌جا ختم نمی‌شود. امروزه مفهوم سئو به Search Experience Optimization تغییر یافته است. بدین معنا که باید برای رضایت کاربر از نتیجۀ یافت شده نیز اهمیت ویژه‌ای قائل شویم؛ در غیر این صورت نمی‌توانیم به نتایج مناسب دست بیابیم.

از این رو، می‌توان این‌طور بیان کرد که سئو فرآيند ساده‌اي نيست و نمی‌توان به‌راحتي آن را پياده‌سازي کرد. انجام این کار نيازمند دانش زياد، علم پيش‌زمينه‌اي و صبر است. موتور‌هاي جست‌وجو با تغيير مداوم الگوريتم‌هاي رتبه‌بندی خود غيرقابل‌پيش‌بيني هستند؛ بنابراين وظيفۀ مهندسين سئو به‌روز نگه‌داشتن اطلاعات خود در اين زمينه است.

اهمیت سئو

امروزه بیش از بیش از ۸۰ درصد از بازدیدهای اینترنتی از طریق موتورهای جست‌وجو شکل می‌گیرد. همین موضوع کافی‌ است تا مدیران سایت‌ها برای بهتر دیده شدن تلاش کنند. از سوی دیگر مهم‌ترین مزیت سئو هدایت بازدیدکنندۀ هدفمند به سایت است. درواقع با استفاده از تکنیک‌های سئو شما می‌توانید افرادی را که به‌دنبال خرید محصولات از سایت شما هستند به سمت سایت خود هدایت کنید.  

ربات‌های خزندۀ گوگل فاکتورهای نسبتاً مشخصی برای درک محتوای صفحه دارند که در صورت رعایت آن‌ها شانس شما برای کسب جایگاه افزایش می‌یابد. در نتیجه میزان موفقیت شما نیز افزایش می‌یابد.

نکتۀ مهم در بهینه‌سازی سایت این است که شما بدون پرداخت هزینه‌های بالا می‌توانید اهداف خود برسید. در کنار این موضوع هزینه‌ای هم که برای بهبود سئوی سایت خود پرداخت می‌کنید در برابر بازگشت سرمایۀ شما بسیار ناچیز است. بنابراین اگر به‌دنبال توسعۀ کسب‌وکار خود هستید، اولین کاری که باید انجام دهید سرمایه‌گذاری در زمینۀ سئوی وب‌سایت است.

برای درک بهتر این موضوع به اطلاعات زیر توجه کنید:

  • در هر ثانیه ۶۳۰۰۰ جست‌وجو در گوگل انجام می‌شود.
  • ۶۱ درصد از کسب‌وکارهای دنیا، سئو و بازاریابی محتوا را مهم‌ترین روش بازاریابی خود می‌دانند.
  • به‌طور متوسط ۴۱ درصد از هزینه‌های بازاریابی در شرکت‌های بزرگ در فضای آنلاین خرج می‌شود.
  • ۴۶ درصد از جست‌وجوها در گوگل به کسب‌وکارهای محلی اشاره دارند.
  • نرخ تبدیل به مشتری و هزینۀ سئو در مقایسه با همۀ روش‌های دیگر پایین‌تر است.

 علاوه بر این‌ها ۹۳ درصد از خریدهای آنلاین با جست‌وجو در اینترنت آغاز می‌شوند.

۷۵ درصد از کاربران تنها در صفحۀ اول گوگل باقی می‌مانند و به صفحۀ دوم نمی‌روند.

بنابراین اگر قصد دارید کسب‌وکارتان به موفقیت برسد باید خودتان را به صفحۀ نخست گوگل برسانید.

مهم‌ترین مراحل سئو

سئو و بهینه‌سازی سایت فرآیندی زمان‌بر و مستمر است. تکنیک‌ها و روش‌های زیادی برای کسب جایگاه بهتر در نتایج گوگل وجود دارد که اجرای هرکدام نیازمند تخصص است. برای موفقیت در سئو، هر سایت نیازمند سه بازوی اصلی است که عبارت‌اند از: سئوی تکنیکال، محتوا و لینک‌سازی هدفمند.

در ادامه دربارۀ هرکدام از این موضوعات به‌صورت مختصر صحبت خواهیم کرد.

سئوی تکنیکال: استانداردسازی کدنویسی سایت، رعایت اصول سئو در طراحی، نشانه‌گذاری استاندارد، بهینه‌سازی سرعت سایت، طراحی نسخۀ ریسپانسیو و مواردی از این دست را سئوی تکنیکال می‌گویند. برای شروع فعالیت‌های مرتبط با بازاریابی محتوا پیش از هر چیز به یک بستر قدرتمند و سایت استاندارد نیاز داریم.

بازاریابی محتوا: فعالیت‌هایی شامل شناسایی کلمات کلیدی ارزشمند، آنالیز رقبا، تدوین استراتژی محتوایی، تولید محتوای ارزشمند، برچسب‌گذاری و دسته‌بندی، لینک‎سازی داخلی و… را می‌توان بخشی از فرآیند بازاریابی محتوا دانست. موفقیت در سئو بدون محتوای مناسب تقریباً غیرممکن است.

لینک‌سازی هدفمند: رعایت استانداردهای سئوی تکنیکال و تولید محتوای ارزشمند می‌تواند شما را به صفحۀ اول نتایج گوگل برساند ولی برای کسب رتبۀ ۱ و رقابت با سایت‌های دیگر شما نیازمند لینک‌سازی خارجی برای سایت خود هستید. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، فروم‌های تخصصی، کامنت مارکتینگ، خرید بک‌لینک، خرید رپورتاژ آگهی و… همگی به شما کمک می‌کنند که به رتبۀ یک گوگل برسید. مجموعۀ این فعالیت‌ها را اصطلاحاً SEO Off-page می‌گویند.

سئو با پارسه

با توجه به آنچه تاکنون بیان شده است بدون شک متوجه شده‌اید که برای بهتر دیده شدن به یک سئوی خوب برای سایت خود نیاز دارید و انجام چنین کاری ممکن نیست مگر با کمک گرفتن از یک سئوکار حرفه‌ای. کسی که با به‌روزترین الگوریتم‌ها آشنا باشد و بتواند در کوتاه‌ترین زمان شما را به رتبۀ اول برساند. در کنار این موضوع برای اینکه بتوانید همیشه در صدر باقی بمانید نیاز به یک تیم پشتیبانی دارید تا همیشه سایت شما را به‌روزرسانی کنند. شرکت پارسه دارای یک گروه از بهترین سئوکاران است. گروه سئوی شرکت پارسه در تلاش است تا بهترین نتایج را برای مشتریان خود رقم بزند. این گروه نه تنها به شما کمک می‌کنند که به صفحه و رتبۀ اول دست بیابید بلکه با به‌روزرسانی مداوم از شما پشتیبانی می‌کنند تا رتبۀ خود را حفظ کنید.

چرا باید سایت رو بهینه سازی کنیم؟

بیشتر از ۹۰% کاربران فضای دیجیتال حداقل از یک موتور جستجو استفاده میکنن. ممکنه نتیجه جستجو کاربرها میلیون ها صفحه باشه ولی کاربر ها عموما همون ۱۰ صفحه اول رو میبینن و روزانه بیش از ۵٫۵میلیارد سرچ در موتور ها صورت میگیره.

اعتماد و اعتبار

کاربر ها با دیدن سایت تو نتایج جستجو اولیه اعتماد بیشتری به شرکت ها میکنن بیشتر راغب به دریافت خدمات اونها هسنتد.

افزایش فروش

با کمک گوگل ادروز و سئو میتونید بیشتر تو دید مشتریان قرار بگیرید و در نتیجه فروش شما بیشتر میشه.

افزایش بازدید سایت

بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو، یکی از بهترین روش های بیشتر کردن بازدید و مخاطب برای شماست.

سوالات پر تکرار

سئو کلاه سیاه چیه؟

موتورهای جستجو یک سری ضعف ها دارن که با استفاده از اونها میشه موتور هارو گول زد، اگه اهمیتی به کاربر ها و قوانین موتورها ندید به این کار اصطلاحا سئو کلاه سیاه گفته میشه.

چقدر طول میکشه تا سایت برسه به صفحه اول ؟

این برای هر کسب و کار متفاوته و حتما بستگی به زمینه کاری و کلمات کلیدی‌تون داره. ممکنه بعضی از کسب وکار ها تو سه ماه بیان صفحه اول ولی بعضی ها بیشتر از ۱ سال طول بکشن.

سئو کلاه سیاه بهتره یا سفید؟

قطعا کلاه سفید بهتره. ممکنه تو مدت زمان کمتری به صفحه اول برسید ولی اگه سیاه کار کنید به محض شناسایی شدن توسط ربات ها به سرعت سایتون از تمام نتایج جستجو حذف میشه.

سئو چه بخش هایی داره؟

سئو ON-PAGE که مربوط به داخل سایت میشه و مهم ترین بخش سئو هستش، مثل استفاده از تگ ها، کلمات کلیدی و چگالی اونها و…

سئو OFF-PAGE که با عوامل بیرونی سر و کار داره. مثل بک لینک ها و رپورتاژ آگهی ها و…

اگر این مطلب برایتان مفید بود به اشتراک بگذارید
Some پرسش و پاسخ

فهرست