شبکه‌های اجتماعی مفهوم جدیدی نیستند. از قرن‌ها پیش که انسان‌ها گرد آتش می‌نشستند و برای یکدیگر داستان تعریف می‌کردند شبکه‌های اجتماعی ایجاد شده بودند.

چیزی که باعث شده است امروز شبکه‌های اجتماعی بیشتر از همیشه موردتوجه قرار بگیرند، به‌وجود آمدن ابزارهای دیجیتال و کمک شبکه‌های اجتماعی به توسعۀ کسب‌وکار است. در سال‌های اخیر شبکه‌‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های موبایلی رشد چشمگیری در سراسر جهان داشته‌اند.

شبکه‌های اجتماعی فرصت بی‌نظیری به کسب‌وکارها هدیه کرده‌اند. شما با مدیریت شبکه‌های اجتماعی شانس تبلیغ و معرفی خدمات خود را افزایش می‌دهید. شبکه‌های اجتماعی به همان اندازه که امکان تعامل کاربران با یکدیگر را گسترش داده‌اند، به همان میزان نیز امکان ارتباط بازاریابان با مشتریان بالقوه را افزایش داده‌اند.

اهمیت شبکه‌های اجتماعی

این روزها بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی برای هر سازمان، گروه و کسب‌وکاری در هر اندازه‌ای پرسود است. به‌طوری که معرفی خدمات و برندسازی در شبکه‌‌های اجتماعی یک باید مهم است.

برخلاف رسانه‌هایی مانند تلویزیون، رادیو و مطبوعات، شبکه‌های اجتماعی یک راه‌حل برای یک موضوع در نظر نمی‌گیرند بلکه براساس هر موضوع راه‌حل منحصربه‌فردی ارائه می‌کنند. تعداد استراتژی‌های بازاریابی به اندازۀ شبکه‌های اجتماعی متنوع است. برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی انتخاب شبکۀ اجتماعی مناسب، شیوۀ انتقال صحیح پیام و شناخت مخاطبان هدف بسیار ضروری است.

مزایای استفاده از شبکه‌های اجتماعی

از طریق مدیریت شبکه‌های اجتماعی می‌توانید :

  • ارتباط بیشتری با مخاطبان خود داشته باشید. تعامل با مخاطب یکی از بهترین روش‌های برای ایجاد اعتماد متقابل است.
  • مخاطبانی وفادار داشته باشید. تعامل و مشارکت موجب وفاداری به برند می‌شود. کاربران از طریق به‌روزرسانی‌های شما، دیدن اخبار، ویدیوها و تصاویر پیوسته با شما در ارتباط هستند.
  • تعامل با سایر شبکه‌ها آسان خواهد شد. شبکه‌های اجتماعی این توانایی را دارند که به‌خوبی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این ویژگی به بازاریابان اجازه می‌دهد انواع کمپین‌ها تبلیغاتی را برقرار و مدیریت کنند.
  • رفتار مخاطبان را مشاهده کنید. وقتی جریانی در سطح جامعه ایجاد می‌شود یا اتفاقی می‌افتد، بازاریابان می‌توانند اخبار و محتواهایی دربارۀ آن موضوع و هم‌سو با لحن برند در شبکه‌های اجتماعی توزیع کنند و رفتار مخاطبان را در رابطه با آن موضوع بررسی کنند.

وجود تمام این مزایا در کنار یکدیگر می‌تواند باعث بیشتر دیده‌شدن کسب‌وکار شما شود و شما را با سرعت بیشتری به اهدافتان برساند.

مدیریت شبکه‌های اجتماعی

بخش اصلی مدیریت رسانه‌های اجتماعی، تولید و انتشار محتوای مناسب است. این بخش علاوه بر تولید محتوای متنی به زیباسازی نیز می‌پردازد. در این میان، برخی شرکت‌ها علاوه بر انتشار محتوای اورجینال خود، به بازنشر محتوای همکاران و شرکای تجاری نیز می‌پردازند.

مدیریت رسانه‌های اجتماعی نیازمند شناخت دقیق شبکۀ اجتماعی هدف و همچنین مخاطبان است. شما باید بهترین نوع محتوا برای شبکۀ اجتماعی خود بشناسید و محتوایی را به اشتراک بگذارید که بیش از همه توسط مخاطبان هدف دیده‌شده است.

به همین دلیل مدیریت شبکه‌های اجتماعی بدون تدوین استراتژی غیرممکن است. بهتر است پیش از وارد شدن به پروسۀ تولید محتوا، ساخت صفحه و سایر جزئیات به فکر ایجاد استراتژی باشید. برای شروع باید زمان زیادی را به شناخت مخاطب و آنچه برای او مهم است، اختصاص دهید.

برای تدوین استراتژی مناسب لازم است به نکات زیر توجه کنید:

تعیین کنید که چه محتوایی برای هدف شما مناسب‌تر است. آیا با یک متن زودتر به نتیجه می‌رسید یا با تصویر یا شاید هم یک ویدیو برای شما کاربردی‌تر باشد.

لحن و سبک محتوا را با توجه به مخاطبان خود تعیین کنید.

ارزیابی کنید که مخاطبانتان خواهان چه نوع محتوایی هستند. ممکن است جامعۀ مخاطب شما با تصاویر گرافیکی در مقایسه با سایر محتواها ارتباط بهتری برقرار کنند.

انتخاب شبکۀ اجتماعی

پس از تدوین استراتژی باید مشخص کنید که کدام شبکۀ اجتماعی برای شما مناسب‌تر است. سپس می‌توانید یک پروفایل برای خود ایجاد کنید. خوشبختانه برخی از شبکه‎های اجتماعی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام و لینکدین امکانات ویژه‌ای برای کسب‌وکارها ایجاد کرده‌اند و می‌توانند شما را زودتر به اهدافتان برسانند. با این حال این روزها اینستاگرام یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی است و بسیاری از کسب‌وکارها از طریق این شبکه به توسعۀ کسب‌وکار خود می‌پردازند.

تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی

پس از تدوین استراتژی و انتخاب شبکه‌های اجتماعی مناسب باید به تولید محتوای مناسب بپردازید. منظور از محتوای مناسب محتوای است که شما را در رسیدن به اهدافتان کمک کند در غیر این صورت به نتیجۀ دلخواه دست نمی‌یابید.

نخستین گام برای تولید محتوای مناسب طبقه‌بندی محتواست. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم محتوا انواع مختلفی دارد که عبارت است از: ویدیو، متن، پادکست، اینفوگرافیک، عکس و… .  شما باید بتوانید محتواها را از هم تفکیک کنید و براساس اولویت و نیاز مخاطبان به سمت تولید محتوا قدم بردارید.

تولید محتوا با پارسه

مدیریت شبکه‌های اجتماعی در ظاهر کار چندان دشواری نیست اما اگر می‌خواهید از طریق شبکه‌های اجتماعی به کسب درآمد بپردازید لازم است به‌صورت تخصصی این کار را انجام بدهید. شکی نیست که برای رسیدن به بهترین نتیجه لازم است مدیریت شبکه‌های اجتماعی خود را به یک گروه متخصص بسپارید. گروهی که بتواند مخاطبان هدف را به‌درستی شناسایی کند و بهترین محتوا را در اختیار آن‌ها قرار دهد. گروه تولید محتوای پارسه این توانایی را دارد که مناسب‌ترین محتوا را در اختیار کسب‌وکارها قرار دهد. کارشناسان پارسه هر روز شبکه‌های اجتماعی را رصد می‌کنند و رفتار مخاطبان را بررسی می‌کنند تا بتوانند با تولید محتوای بهتر شما را به اهداف مطلوب برسانند.

رصد روزانه

همۀ شبکه های اجتماعی هر روز توسط تیم پارسه برای تولید محتوا بررسی و آنالیز میشن.

محتوای ترند

تیم تولید محتوای ما همیشه در تلاشه تا محتوای به‌روز و ترند خلق کنه.

خلاق و کاربری

ما همیشه سعی می‌کنیم علاوه بر به‌روز بودن محتوای مناسب و خلاقانه تولید کنیم.

سوالات پر تکرار

بازه زمانی برای به نتیجه رسیدن تو اینستاگرام چقدره؟

حدودا باید ۹۰ روز حضور متسمر و مداوم داشته باشید تا نتایج رشد رو ببینید.

مهم ترین موردی که توی شبکه های اجتماعی باید بهش دقت کنیم چیه؟

قطعا تولید محتوای جذاب، خلاقانه و کاربردی. محتوای توی هر جایی مهم تریم عامل رشد هست، تولید محتوای کاربری باعث ایجاد تعامل میشه. اگه محتوای خوب نداشته باشید تبلیغات هماثری نداره هر کاربری که پیج شما رو میبینه میره  و تو پیج فعالیتی نخواهد داشت.

چرا باید برای پیج تبلیغات انجام بدیم؟

شما محتوای جذاب و کاربردی تولید میکنید ولی وقتی کسی اون نمیبینه چه فایده ای داره؟ عامل بعدی رشد تبلیغات هدفمند هست، که پیج تون دیده بشه تا برای محتوا های مخاطب جذب کنید.

چرا باید تو شبکه های اجتماعی فعال باشیم؟

  • ۷۵٫۳ درصد از کسب وکارها در سال ۲۰۲۰حضور داشتند.
  • بیش از ۴٫۳ میلیارد نفر از اینترنت استفاده میکنند و ۳٫۴۷ میلیارد نفر در شبکه های اجتماعی حضور دارند.
  • تعداد کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی حدود ۴۷ میلیون نفر و حدود ۷۲ میلیون نفر کاربر اینترنت هستند.
  • شبکه های اجتماعی باعث ارتباط نزدیک و موثر با مشتریان میشن.

اگر این مطلب برایتان مفید بود به اشتراک بگذارید
پرسش و پاسخ

فهرست