نقل و انتقال برند و لوگو

پیش‌تر دربارۀ ثبت برند و مراحل ثبت اون صحبت کردیم. اما گاهی پیش میاد که شرکتی قصد داره برند خودش رو منتقل بکنه. نقل و انتقال برند در بخش ثبت تغییرات شرکت جای می‌گیره و به‌نوعی تغییر در شرکت به حساب میاد. اگر شما هم قصد دارید برند خودتون رو منتقل کنید اما با مراحل اون آشنایی ندارید با نمی‌دونید چطور باید این کار رو انجام بدید در ادامه با پارسه همراه باشید تا به سوالات شما پاسخ بدیم.

برند یعنی چه؟

برند در واقع هویت خدمات و محصولات یک شرکته که هم از نظر مادی و هم از نظر معنوی ارزشمنده. این به این معنیه که برند قابل معامله است و ارزش مادی داره. ارزش مادی برندها با همدیگه متفاوته و هرچقدر شهرت برندی بیشتر باشه ارزش اون هم بیشتره. اگر برند شما از نظر قانونی معتبره شما می‌تونید اون رو انتقال بدید.  البته انجام این کار اصول و قواعدی داره که در ادامه درباره‌اش با شما صحبت می‌کنیم.

نقل و انتقال برند

نقل و انتقال برند یعنی چه؟

نقل و انتقال برند به خرید و فروش علامت تجاری گفته میشه. این معامله روش‌های مختلفی داره و در شرایط مختلفی انجام میشه. از جمله در شرایط فوت مالک، قروش آزادانه یا به روش قهری. در حقیقت هر فرد صاحب برندی می‌تونه برند خودش رو به فرد دیگری واگذار کنه یا اجازۀ استفاده و بهره‌برداری از اون برند رو به دیگران بده.

اما نقل و انتقال برند تنها در شرایطی ممکنه که این تغییران نزد مرجع ثبت نقل‌ و انتقال ثبت بشه و برای اون سند رسمی صادر بشه. در حقیقت خریدار یا اجاره‌کننده برند تنها زمانی می‌تونه از اون برند استفاده کنه که همۀ اسناد نقل و انتقال نزد مرجع قانونی ثبت شده باشه.

از طرف دیگه مرجع قانونی باید مطمئن بشه که اجاره‌نامه فرد متقاضی اجازه فقط در انحصار همون فرده. به علاوه باید از کیفیت کالاهای برند منتقل‌شده اطمینان حاصل کنه و در صورتی که تمام شرایط مهیا بود اون‌وقت می‌تونه اجازۀ انتقال رو صادر کنه. طبق ماده ۱۴۰ امور ثبتی مرجع ثبت باید تمام یا بخشی از کالاهای برند رو بررسی کنه و بعد اجازۀ انتقال بده.

انواع روش‌های انتقال برند

برند رو به دو روش میشه انتقال داد: اختیاری و غیرارادی. در ادامه دربارۀ هرکدوم از این روش‌ها صحبت می‌کنیم.

انتقال اختیاری برند

در این حالت صاحب برند با اختیار خودش برای انتقال برند اقدام می‌کنه. در چنین شرایطی صاحب برند می‌تونه اون رو بفروشه یا اجاره بده یا به‌صورت کوتاه‌مدت حق بهره‌برداری از برند رو به فرد دیگه‌ای واگذار کنه و در ازای اون هزینه‌ای رو دریافت کنه.

انتقال غیر ارادی برند

انتقال قهری یا غیر ارادی برند به‌صورت خودبه‌خود اتفاق میفته. به این معنی که مالک برند هیچ دخالتی در این موضوع نداره. برای مثال وقتی صاحب برند فوت می‌کنه برند به ورثه منتقل میشه. در واقع در چنین شرایطی هیچ قراردادی بین طرفین منعقد نمیشه.

جدای از دو شیوۀ بالا صاحب برند می‌تونه نشان تجاری خودش رو به صورت کامل یا محدود منتقل بکنه.

انتقال برند به‌طور کامل

اکثر نشان‌های تجاری طبقات متعددی دارن. در شرایطی که صاحب کسب‌وکاری بخواد برند رو به‌طور کامل منتقل بکنه همۀ طبقات مرتبط با برند هم منتقل میشن. به همین دلیل به این نوع انتقال انتقال کامل گفته میشهو در حقیقت بعد از انتقاد چنین قراردادی صاحب قبلی برند دیگه هیچ حق دخل و تصرفی در امور برند نداره.

انتقال برند به‌طور محدود

در این شیوه فقط بعضی از طبقات برند منتقل میشه نه همۀ اون‌ها. این کار مزیت‌های خاصی داره. مثلا برای بعضی کسب‌وکارها برخی از طبقات برند بلااستفاده است که در اس صورت می‌تونن اون‌ها رو به فرد دیگری واگذار کنن.

نقل و انتقال برند 3

مزایای انتقال برند

بدون شک خرید و فروش برند هم برای خریدار و هم برای فروشنده مزایایی داره. در ادامه دربارۀ برخی از این مزایا با شما صحبت خواهیم کرد.

  1. ثبت برند همیشه روندی طولانی و پردردسر دارهو در مقابل مراحل انتقال برند خیلی ساده‌تر و کوتاه‌تره و برای کسانی که قصد دارن هرچه زودتر کار خودشون رو شروع کنن بهترین راه خرید برنده.
  2. خرید برند به این معنیه که شما مجبور نیستید از صفر شروع کنید. وقتی برندی رو می‌خرید جدای از دوری از مراحل ثبت زمان کمتری رو هم صرف برندسازی می‌کنید.
  3. ثبت برند همیشه مدارک و گواهی‌نامه‌های زیادی رو لازم داره اما برای انتاقل برند مدارک چندانی نیاز نیست.

و چندین مزیت دیگه که باعث میشه بیشتر افراد برای کسب‌وکار خودشون به دنبال خرید یک برند باشن و از مراحل ثبت اون دوری کنن. البته اگر شما قصد دارید یک برند رو برای خودتون ثبت کنید موسسه ثبت پارسه از ابتدا تا انتهای مسیر ثبت برند در کنار شماست.

مدارک نقل و انتقال برند

  • مدارک انتقال برند عبارت‌است از:
  • شناسنامه و کارت ملی فروشنده؛
  • شناسنامه و کارت ملی خریدار؛
  • سند انتقال یا قرارداد ثبت‌شده در دفتر اسناد رسمی؛
  • مجوز فعالیت مالک جدید؛
  • شماره اظهارنامه، شماره ثبت برند و رمز پذیرش اینترنتی؛
  • گواهی انحصار وراثت (اگر نقل و انتقال قهری باشه).

مراحل انتقال برند

انتقال برند کار چندان سختی نیست و مراحل اون بسیار ساده هستند و زمان کمی رو از طرفین می‌گیره. با این حال هرکدوم از طرفین باید کارهایی رو انجام بدن. خلاصه‌ای از این کارهای رو می‌تونین در تصویر زیر مشاهده کنید.

مراحل انتقال برند

انتقال برند با پارسه

به‌طور حتم تا الآن متوجه شدید که خرید و فروش برند کار چندان سختی نیست و هرکسی می‌تونه اون رو انجام بده. اما مسئلۀ مهم درباره انجام این کار اینه که شما باید بتونید برند مناسب با کسب‌وکار خودتون رو پیدا کنید. از طرفی فرد فروشنده هم باید مطمئن بشه که با فروش اجارۀ برند خودش بعدها دچار مشکلات حقوقی نمیشه. همۀ این‌ها لزوم کمک گرفتن از یک متخصص رو نشون میده. اگر شما هم قصد دارید برندی رو بخرید یا بفروشید اما با مراحل اون آشنا نیستید یا نمی‌دونید چطور باید این کار رو انجام داد با پارسه در تماس باشید. کارشناسان پارسه با تمام مراحل قانونی این کار آشنا هستن و می‌تونن راهنمایی‌های لازم رو در اختیار شما بذارن.

اگر این مطلب برایتان مفید بود به اشتراک بگذارید
پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست