حرفه ای ثبت, شناخته و ماندگار شوید
به دنیای تخصصی پارسه خوش آمدید

مشکلات اشخاص حقوقی در ثبت شرکت با مراجعه به‌واسطه‌ها دوچندان می‌شود

مشکلات اشخاص حقوقی در ثبت شرکت با مراجعه به‌واسطه‌ها دوچندان می‌شود

اداره‌های ثبت اشخاص به دو عنوان حقیقی و حقوقی محدود می‌شوند که مسئولیت ثبت اشخاص حقوقی‌ به عهده اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری است. حال اینکه عملکرد و اقدامات این اداره چه بوده و چه نقشی می‌تواند در کاهش ورودی محاکم قضایی داشته باشد، موضوع بحثی است که مدیرکل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری کشور در این گفت‌وگو به تشریح آن می‌پردازد.

مرتضی ادب در خصوص وضعیت ساختاری اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری می‌گوید: اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری یکی از ادارات زیر‌مجموعه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است که وظیفه ثبت اشخاص حقوقی را به عهده دارد.
وی می‌افزاید: از آنجایی که اقدامات و عملکرد این اداره موجب جلوگیری از اختلافات و بهداشت حقوقی می‌شود لذا می‌توان گفت علاوه بر وظیفه ذاتی ثبت انواع شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری داخلی و خارجی، وظیفه خطیری دیگری بر عهده این اداره کل بوده که در صورت بروز اختلاف کمک قابل توجهی از لحاظ دقت و سرعت به مراجع قضایی می‌کند.
ادب می‌گوید: در هر کشوری ثبت رسمی اشخاص حقوقی از اهمیت و جایگاه خطیری مواجه است؛ بنابراین در دو موضوع صحت ثبت و تولید اشخاص حقوقی و همچنین سرعت ارایه خدمات به این اشخاص سازوکارهای متنوعی برابر قوانین و اصول آن کشور پیش‌بینی می‌شود و از طریق بانک جهانی این فرایندها سالانه بررسی و رتبه‌بندی می‌شود.
وی در ادامه به قدیمی بودن قوانین مرتبط با این اداره اشاره و عنوان می‌کند: قدیمی‌ترین و مرتبط‌ترین قانون، قانون تجارت است که با افزوده شدن قوانین و مواد قانونی دیگر به این قانون، سبب شده تا فرایند نسبتا پیچیده در تنظیم صورت‌جلسات و اخذ مجوزها شده است.
ادب می‌افزاید: با توجه به تخصصی بودن فعالیت‌ها و تولیت دستگاه‌های متعدد بر هر گروه از فعالیت‌ها، قوانین تخصصی آن دستگاه نیز در کنار قوانین تجارت و قوانین تشکیلات موسسات غیرتجاری باعث شد تا پیچیدگی‌های فوق به وجود آید؛ به طور مثال اگر یک شرکت تجاری در حوزه گردشگری و یا امور نفتی و یا امور آموزشی قرار است به ثبت برسد، حاکمیت قوانین تجاری در کنار قوانین و مجوزات تخصصی آن دستگاه ملاک اقدام خواهد شد و بر این اساس درخواست‌ها در حوزه اشخاص حقوقی دارای ابعاد مختلف و پیچیدگی‌های مربوط به خود است .
وی یادآور می‌شود که حوزه ثبت شرکت‌ها در ایران در اجرای تکالیف اسناد فرادستی و بهبود فضای کسب و کار نسبت به ایجاد پنجره واحد در ارایه خدمات اقدام کرده است که این خدمات در سه پایگاه و در حوزه‌های اطلاع‌رسانی و مقررات و ارایه اطلاعات هر شخصیت حقوقی و همچنین ثبت درخواست‌ها در تاسیس و تغییرات آن، به شکل رایگان و بدون محدودیت در دسترس عموم قرار دارد.
ادب با اشاره به مزیت این پایگاه‌ها عنوان می‌کند: در بسیاری از مواقع پیش آمده است که متقاضیان نسبت به ابعاد حقوقی درخواست اشرافیت کامل را نداشته و همین امر موجب ثبت ناقص درخواست و در بعضی از موارد ثبت غیرقانونی درخواست مانند درخواست تاسیس شرکت‌هایی در حوزه فعالیت‌های حاکمیتی می‌کند که در برخی از موارد این معضل با مراجعه متقاضیان به برخی از واسطه‌ها و دلالان غیرمجاز چالش‌ها را دو چندان کرده و واسطه‌ها یا دفاتر ارایه خدمات ثبتی غیرمجاز با اخذ هزینه‌های سنگین و عدم پیگیری کار متقاضی، مشکلات متعددی را برای آنها به همراه می‌آورد.
مدیرکل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری کشور خاطرنشان می‌کند: در کنار پایگاه‌های مورد نظر، این اداره کل اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی برای متولیان، تهیه بروشور، ارتقای بخش راهنمای پایگاه و تخصصی‌سازی کرده است. وی می‌افزاید: از آنجایی که اقدامات و عملکرد این اداره به جلوگیری از اختلافات و بهداشت حقوقی می‌انجامد لذا می‌توان گفت علاوه بر وظیفه ذاتی ثبت انواع شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری داخلی و خارجی، وظیفه خطیری دیگری بر عهده این اداره‌کل است که در صورت بروز اختلاف کمک قابل توجهی از لحاظ دقت و سرعت به مراجع قضایی می‌کند.
ادب همچنین به عملکرد کارکنان اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری مبنی بر پاسخگویی به درخواست‌های متقاضیان جهت تاسیس و تغییرات آتی شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری اشاره و اظهار می‌کند: این اداره جهت بهبود فرایندهای تکالیف اسناد فرادستی از طریق بکارگیری فناوری‌های نوین اقداماتی براساس نیازهای روز جامعه صورت داده که محور این اقدامات بر سه عامل کاهش زمان، هزینه و تعداد مراحل کار قرار داده شده است.

ارسال دیدگاه

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.

برنامه نویس و طراح : بیژن زند