تدوین کتابچه برند (برند بوک)

تدوین سند راهبردی برند در واقع، نخستین و یکی از اساسی‌ترین اقدامات و گام‌های مهم برنامه‌ریزان و استراتژیست‌های برند و ارتباطات یکپارچه‌ی برند محسوب می‌شود. هر سازمان حرفه‌ای که می‌خواهد به‌صورت یکپارچه در تمام جنبه‌های ارتباطی خود با مخاطبان موفق باشد به چنین سندی نیاز دارد.

کتاب برند یا Brand Book با عناوین مختلفی مانند کتاب برند، دفترچه‌ی برند، دفترچه‌ی هویت سازمانی یا هویت یکپارچه‌ی برند شناخته می‌شود. کتابی است که همه‌ی استانداردها، قوانین و باید و نبایدهای یک برند در قالب یک آیین‌نامه‌ای جامع در آن وجود دارد.

این کتاب ، تمام مشکلات برند را حل نمی‌کند. شاید ما همیشه برای داشتن یک برند قدرتمند نباید دفترچه‌ی برند داشته باشیم؛ بلکه برای داشتن دفترچه‌ی برند باید یک برند قدرتمند داشته باشیم.

امروزه خیلی از شرکت‌ها سندی به نام دفترچه‌ی برند را به برندها پیشنهاد می‌دهند. بسیاری از برندها هم به داشتن چنین سندی افتخار می‌کنند و آن‌ را مرجع برند و پیش‌نیاز همه‌ی اقدامات در حوزه‌ی برندینگ می‌دانند. حقیقیت این است که همه‌ی ماجرا این نیست و تنها بخش کوچکی(کمتر از نیمی) از واقعیت است.

برخی از نام‌های سند هویت سازمانی برند عبارت‌اند از:

  • دفترچه‌ی برند (Brand Doc)
  • کتاب راهنمای برند (Guide Book Brand)
  • کتاب هویت سازمانی (CI Book)
  • مرجع برند (Brand Reference)
  • کتاب جامع برند (Brand Total Book)
  • وغیره.

کتابی که مرجع اصلی و جامع برند در داخل و خارج مجموعه است و هرکس به این برند خدمت می‌کند باید آن‌را به دقت مطالعه کرده باشد.

بنابراین کتاب برند، کتابی کاملاً کاربردی و هدایت‌گر همه‌ی مجریان، پیمانکاران، کارکنان و حتی مشتریان برند است، نه کتابی برای بایگانی. کتابی است که آشکارا ترویج و اطلاع‌رسانی می‌شود و نباید محرمانه و دور از دسترس دیگران پنداشته شود.

چرا باید کتاب برند داشته باشیم؟

به این دلیل که کتاب برند همه‌ی بایدها، نبایدها و در برخی موارد شایدها و نشایدهای برند را برای همه‌ی پیمانکاران، مجریان و کاربران المان‌های هویتی برند اعم از مفهومی، کلامی یا تصویری تشریح می‌کند.

برای حفظ هویت یکپارچه‌ی برند در داخل و خارج از سازمان باید آیین‌نامه‌های آن در قالب یک سند راهنمای جامع در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی قرار گیرد.

کتاب برند توسط چه کسانی تدوین می‌شود؟

کتاب هویت یکپارچه‌ی برند با مدیریت و راهبری یک استراتژیست ارشد و در قالب یک تیم حرفه‌ای و چندتخصصی تدوین می‌شود. از جمله زیرمجموعه‌های  تیم می‌توان از تیم استراتژی برند، تیم مفهوم‌پرداز یا Conceptualizer، تیم کپی رایتر و تدوین المان‌های کلامی  (Copywriter) و تیم مدیریت هنری و تدوین المان‌های بصری  (Art Director) و با پشتیبانی تیم ستادی مشترک بین کارفرما و مجری تدوین می‌شود.

کتاب برند در چه جایی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

کتاب برند در هر جایی که کوچک‌ترین پالسی از هویت برند به مخاطب ارسال می‌شود، چارچوب‌ها و خط‌مشی‌های برند را«دیکته» می‌کند مورد استفاده قرار می‌گیرد. عبارت«دیکته‌کردن» شاید برای این حوزه کمی محدودکننده و خشک به نظر بیاید؛ ولی حقیقت این است که به‌دلیل حجم انبوه پیام‌های خروجی از برندها، ناشی از صدها ابزار ارتباطات بازاریابی و برند (IBC, IMC)، جزئی‌ترین رفتار پرسنل، توسعه‌ی مویرگی و شبکه‌ای واکنش‌ها نسبت به برند وغیره، حتماً باید جایی برای تعریف و کنترل دقیق بایدها و نبایدها وجود داشته باشد و آنجا دقیقاً کتاب هویت یکپارچه‌ی برند است.

بنابراین، کتاب هویت یکپارچه‌ی برند، یک سند محرمانه نیست و باید در اختیار همه‌ی مدیران و مجریان برند، اعم از داخل سازمانی یا مجریان برون‌سپاری‌شده قرار گیرد تا هر جایی که لازم است نمودی از هویت برند به مخاطبان ارسال گردد، با قوانین این کتاب تطبیق داده شود و از هرگونه ارسال پیام‌های خارج از چارچوب‌های برند جلوگیری شود.

چرا باید هویت داشته باشیم؟

اگر هویت نداشته باشیم، نباید گمان کنیم که در ذهن مخاطبان نیز، خام باقی می‌مانیم؛ بلکه آنان یک تصویر ذهنی از برند ما در ذهن خود ایجاد می‌کنند که الزاماً برای ما مطلوب و برای مخاطبان جذاب نیست.

هویت (Identity)  آن چیزی است که برند هست و تصویر ذهنی (Image)  برداشتی است که مخاطب از برند دارد و در واقع، بازتاب هویت برند است.

با خلق و حفظ هویت برند، می‌توان تصویر ذهنی مناسب و مطلوبی در ذهن مخاطبان برند ایجاد کرد.

نمونه کارهای ما

سایت سیدوک

طراحی سایت شرکتی و خدماتی سیدوک بر بستر وردپرس و PHP

سایت خدمت نت

طراحی سایت شرکتی خدمت نت بر بستر وردپرس و PHP

سایت سیدوک

طراحی سایت شرکتی و خدماتی سیدوک بر بستر وردپرس و PHP

سایت خدمت نت

طراحی سایت شرکتی خدمت نت بر بستر وردپرس و PHP

LinkedIn
Instagram
Telegram

فهرست